reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Boring Company

Elon Musk’ın trafik sorununa devrimsel çözümü kendini gösterdi

Elon Musk CEO’su olduğu Boring Company aracılığıyla trafik sorununu çözme amacıyla geliştirdiği “tünel” projesinin ilk deneme sürüşünü gerçekleştirdi.

Elon Musk bir süredir şirketi Boring Company ile Los Angeles’ın altında bir tünel kazıyor. Trafik sorununa “devrimsel bir çözüm” sunmaya hazırlanan Tesla CEO’su nihayet ilk ön gösterimi gerçekleştirdi. California’da yer alan 4,3 metre genişliğinde ve 2,3 km uzunluğundaki test tünelinde gerçekleştirilen testte Tesla Model X kullanıldı. Raylara sığacak şekilde modifiye edilen Model X’in saatte 80 km hızla ilerlediği kaydediliyor. Ancak Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada tünelin 240 km/s hızda ulaşım sunabilecek kapasitede olduğunu kaydediyor. Musk bu durumu “Şehrin içinde ışınlanmak gibi.” sözleriyle özetliyor. Tünelin gelecek versiyonlarında bu hızda ulaşım sunulacağı belirtiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ulaşım ücreti 1 dolar

Test tünelinin inşasının 10 milyon dolara mal olduğu açıklanırken, tünellerde sadece Tesla otomobillerin değil herhangi bir otonom aracın kullanılabileceği açıklandı. 200-300 dolarlık bir maliyetle araçların modifiye edilebildiği kaydediliyor. Yolcular park alanından alınıyor, asansörle tünele indiriliyor, tünelde varış noktasına geldikten sonra asansörle yukarı çıkarılıp varış noktasına ulaştırılıyor. Kullanıcılar burada araçlarıyla yola devam ediyor. Bu sebeple bu uygulamanın sadece Tesla değil diğer otonom otomobillere de uygulanabilirliği önem taşıyor. Elon Musk, sürücü araç içinde baygınlık geçirse dahi rayların onu doğru noktaya ulaştıracağını kaydediyor. Musk’ın geçmişte açıkladığı gibi yolculuğun 1 dolar ücretle gerçekleştirilebildiğini de belirtelim. Esas tünelin ne zaman açılacağı şimdilik bilinmiyor.

İlginizi çekebilir

Şirketin tünel çalışmaları