reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk Hyperloop

Elon Musk’tan nefes kesen hız hedefiyle Hyperloop test müjdesi

Gün geçmiyor ki Elon Musk, heyecan verici bir duyuru paylaşmasın. Tesla ve SpaceX CEO’su Hyperloop projesiyle ilgili nefes kesen bir duyuru paylaştı.

Hyperloop (hız kovanı) projesini ilk olarak 2013’te kağıt üzerinde paylaşan Elon Musk, şimdi ise inanılmaz bir test aşamasıyla karşımızda. Hızlı ulaşım hedefiyle ortaya atılan projeninse zaman içinde iddialı rakipleri de olmadı değil. Onlardan biri de Virgin Hyperloop One. Ancak rekabetten kaçınmayan Musk kendi projesiyle ilgili yeni bir bilgi paylaştı. Yeni bir hız testinin gerçekleşeceğini duyuran Musk’ın hedefi ise ses hızının yarı hızına erişmek ve ardından 1,2 km içinde fren yapıp durmak. Yani Musk hız testinde yaklaşık 613,16 km/s hıza ulaşmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekor peşinde

Musk’ın en yakın rakibi Virgin, kendi aracıyla geçtiğimiz yıl sonunda saatte maksimum 387 km hıza ulaşarak rekor kırmıştı. Musk’ın bir önceki denemesi 355 km/h maksimum hıza ulaşmıştı. Yani yeni test hızı neredeyse 2 katına çıkarıyor. Fren sistemi de en az maksimum hız hedefi kadar iddialı. Testin ne zaman gerçekleşeceği ise şimdilik bilinmiyor.


Öte yandan Musk’ın bir diğer şirketi Boring Company New York ve Washington arası yolculuk için hazırlıklara başladı. Kazı çalışmalarına başlayan şirket, hızlı tren projesiyle beraber iki eyalet arasındaki ulaşım süresini 29 dakikaya indirecek.

İlgili video

Ağustos 2017’de yapılan test