reklamı kapat

POPÜLER

Hyperloop

Hyperloop ile Amsterdam-Paris yolculuklarının süresinde devrim yaşanacak

Tesla‘nın ve SpaceX‘in kurucusu Elon Musk, üst düzey bir hızlı ulaşım aracı olan Hyperloop sistemini 2012 yılında PandoDaily etkinliğinde duyurmuştu.

Geleceğin ulaşım çözümlerinden biri olacağı belirtilen Hyperloop teknolojisi üzerinde çalışan Hollandalı Hardt Hyperloop isimli bir şirket dikkat çekici açıklamada bulundu. Yaklaşık 7 yıl önce Elon Musk tarafından düzenlenen bir yarışmada birinci olan şirket, yeni projesiyle iddialı geliyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre gelecekte Amsterdam-Paris yolculuğu 90 dakikaya inecek. Normalde Amsterdam-Paris uçak yolculuğunun yaklaşık 4 saat sürdüğünü belirtmekte yarar var. Tren ile gidildinde ise bu sürenin 3 saat sürdüğünü söyleyelim. Paris dışında yolculukların Brüksel, Frankfurt ve Düsseldorf gibi şehirlere de yapılabileceği ve bu şehirlere yolculuğun dakikalara ineceği belirtiliyor. Tüp içerisinde saatte yaklaşık 1000 kilometre hıza ulaşabilen araç yüksek hızlara ulaşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geleceğin ulaşım çözümü: Hyperloop

Projenin yapımında Ulaşım Teknolojileri ve SpaceX şirketleri yer alıyor. Bu şirketler haricinde projenin açık kaynaklı olması dolayısıyla tasarımcılar, üniversiteler ve fonlar da tasarım etkinliklerine destek veriyor. Türkiye’de hız yuvarı olarak belirteceğimiz Hyperloop’un kara, deniz, hava ve raylı sistem ulaşımlarının ardından yepyeni bir ulaşım şekli olarak değerlendiriliyor. Yeni teknoloji sayesinde uçak kullanımının da azalabileceği ve bu sayede hava kirliliğinin de ortadan kalkabileceği ifade ediliyor.