reklamı kapat

POPÜLER

HyperloopTT
HyperloopTT

Geleceğin ulaşım sistemi Hyperloop için hazırlanan fütüristik yolcu kapsülü

03 Ekim 2018

Ünlü girişimci Elon Musk’ın fikir babalığını yaptığı Hyperloop sistemi için çalışmalar devam ediyor. Bu alanda yer alan isimlerden HyperloopTT, geliştirdiği yolcu kapsülüyle karşımıza çıkıyor.

Temel olarak özel geliştirilen bir tüpün içerisinde aşırı yüksek hızda seyreden yeni nesil tren sistemi şeklinde tanımlanan Hyperloop, alanda çok büyük gelecek vadediyor. Sistem üzerinde birçok şirket çok büyük yatırımlar yaparken, HyperloopTT süreçte en çok aşama kateden firmalar arasında yer alıyor. Bugün yolcuları kurulacak tüpler / tüneller içerisinde taşıyacağı kapsülü görücüye çıkaran firma, bu kapsülü kendi geliştirdikleri bir materyal üzerine kuruyor. Marvel evreninden ilham alınarak “Vibranium” adı verilen bu materyal, söylendiği kadarıyla alüminyumdan sekiz kat, çelikten ise tam on kat daha güçlü. Bu detay saatte yaklaşık 1.200 km hıza çıkması hedeflenen yolcu kapsülü için çok önemli ve güzel görünüyor. Quintero One adı verilen kapsül, teknik detaylara baktığımız zaman 5 ton ağırlığa sahip ve 30 metre uzunluğunda. Şu an test alanının inşa edildiği Fransa Toulouse’e giden kapsül, her şey yolunda giderse 2019 yılında yolcu taşımaya hazır olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyperloop taşımacılığın değiştirebilecek güçte

Havadan taşımacılığın mümkün ya da ekonomik olmadığı alanlar için harika duran sistem, henüz pratik kullanımdan uzaktan bulunuyor. Çok büyük altyapı yatırımlarına ihtiyaç duyan sistem, uzak geleceğin ulaşımını değiştirecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Elon Musk’ın en önemli şirketi SpaceX