reklamı kapat

POPÜLER

Virgin Hyperloop One

Hyperloop One kapanıyor. Şirket geleceğin ulaşım sistemi üzerinde çalışıyordu

 - Güncelleme: 22 Aralık 2023 09:40

Gerçek anlamda geleceğin ulaşım sistemini kuran Hyperloop One, uzun süreli sessizlikten sonra maalesef sona gelmiş durumda.

Temel olarak özel geliştirilen bir tüpün içerisinde aşırı yüksek hızda seyreden yeni nesil tren sistemi şeklinde tanımlanan Hyperloop, alanda çok büyük gelecek vadediyordu. Bu tarafın en çok ses getiren ve gelecek vadeden ismi ise milyarder Richard Branson destekli şirket Virgin Hyperloop One olmuştu. Bu temelde yolcuları tüp içerisinde saatte 1.200 km/s hızda taşımayı hedefleyen Hyperloop One, dünyanın birçok yerine Hyperloop ağları kurmak ve toplu taşımacılığı daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli hale getirmek istiyordu. Ancak süreçte işler hiç de istenildiği gibi gitmedi. 2017’den 2022’ye kadar isminde “Virgin” yer alan, daha sonra Virgin’in desteğini kaybedince sadece Hyperloop One olarak yoluna devam eden firma, bugün öğrendiğimiz kadarıyla tamamen kapatılıyor. 2014’ten bu yana Hyperloop altyapısını gerçeğe dönüştürmek adına çok sayıda çalışma yapan firma, aktarıldığı kadarıyla yoluna devam edebilmek adına yeterli para bulamadı ve maddi sorunlar nedeniyle önce 100 kadar çalışanını işten çıkardı daha sonra ise kapanma kararı aldı. Söylendiği kadarıyla firma şu an geliştirdiği makineler ve test pistleri de dahil olmak üzere tüm varlıklarının satışını planlıyor, kalan tüm çalışanların da işten çıkarıldığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Virgin, ayrılma kararı almıştı çünkü Hyperloop altyapısını yolcu değil kargo tarafında kullanmak özelinde farklı bir rota belirlemişti. Hatta bu konuda dünya devi DP World ile ortaklık kuruldu, bu ortaklıktan ise “DP World Cargospeed” isimli yeni bir şirket doğdu. Uzun zamandır gündeme gelmeyen bu şirket, Hyperloop temelli kargo taşımacılığı yapacak teknolojiler / sistemler üzerine çalışma göstermeye başladı. Bu sayede şu an genel olarak limanlar aracılığıyla yürüyen büyük taşımacılık operasyonlarını çok daha hızlı hale getirmeyi hedefleyen ikili, ayları günlere indirmek istiyordu. Süreçte özellikle Çin ile diğer bölgeler arasındaki aktarıma odaklanılırken, birçok yeni nesil kargo merkezi de hayal ediliyor.

Hyperloop One gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition

İLGİLİ HABERLER