reklamı kapat

POPÜLER

Audi’den önemli adım; Panoramik sunroof’lar güneş paneline dönüşüyor!

28 Ağustos 2017

Alanında uzman bir üreticiyle ortaklığa giderek projeyi hayata geçirecek olan Audi, ilk denemelerini bu yıl bitmeden yapmak istiyor.

Elektrikli dönüşümünü e-tron rozetiyle yavaş yavaş gerçekleştirmeye başlayan Audi, üzerinde bu rozeti taşıyacak araçları için yanal parçalar konusunda da önemli adımlar atmaya başlıyor. Modellerinin panoramik cam tavanlarında artık ince filmler şeklinde güneş pilleri yerleştirmeye hazırlanan marka projeyi, solar enerji konusunda dünyanın ileri gelen firmalarından biri olan Hanergy’nin yan kuruluşu Alta Devices ile birlikte yürütecek. Elektrikli otomobillerin yanı sıra günümüzde geleneksel araçlarda da kullanılabilecek olan yapı kullanışlılık açısından değerlendirildiğinde başarılı fonksiyonlara sahip.


Projenin hayata geçmesiyle, güneş ışınlarını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren güneş pilleri, aracın klima sistemi veya koltuk ısıtıcıları için gerekli olan enerjiyi karşılayabilecek. Özellikle elektrikli model ürün gamını önümüzdeki yıllarda daha da genişletmeye hedefleyen marka, gelecekte araçların çatı yüzeylerinin tamamını bu filmlerle kaplamayı planlıyor. Sürdürülebilir bir mobilite sağlamak adına bir kilometre taşı olarak görülen projenin bir sonraki aşamasında, elde edilen enerjinin doğrudan aküyü şarj etmek amacıyla kullanılması da planlanıyor. Henüz geliştirme aşamasında olan projenin ilk prototipi 2017 yılı sonunda tamamlanarak testlere hazır hale getirilecek.

YORUMLAR