reklamı kapat

POPÜLER

Audi

Audi cephesinden emisyon oranları ve geleceğiyle ilgili önemli duyuru

Otomobil ve üretim kaynaklı emisyon üzerine yakın ve uzak vadeli planlarını açıklayan Audi, bu alanda ciddi çalışma yapıldığının altını çiziyor.

Emisyon standartlarının her geride bıraktığımız periyot içerisinde daha da daralan bir kemer gibi gerilediğine şahit oluyoruz. Yerel yönetimlerim de kademeli olarak yürürlüğe aldığı yasakları da işin içerisine dahil ettiğimizde, üreticilerin yakın vadeli planları konusunda önemli düzenlemelere yaptığına şahit olduk. Özellikle 2018-2019 ile birlikte iyice ivmelenme kazanan hibrit ve elektrikli model çeşitliliği bunun en somut örnekleri arasında. Bu alanda somut adım atan isimlerden birisi olan Audi, bugün resmi kaynakları üzerinden yaptığı emisyon açıklamasıyla 2025 ve 2050 hedefini ilan etti. Şirketin bu kısımdaki temel hedefiyse 2050 yılına kadar karbondioksit emisyonu dengesi 0 olan bir kurum haline gelebilmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi süreci adım adım hızlandıracak

Otomobil üretimi ve dağıtımı süreci de dahil olmak üzere otomobillerden kaynaklı emisyon salınımını 2025 yılına kadar yüzde 30 oranında azaltma hedefini de açıklayan Audi, sadece kendi üretiminin değil, tedarik zincirindeki tüm paydaşlarının da karbon-nötr olmasını hedefliyor. Bunun için de tedarikçilerinin geri dönüşümlü malzemeleri ve yenilikçi, alternatif enerji kaynaklarını kullanmasını teşvik ediyor. Örneğin, pil üreticisi paydaşlarının yeşil enerji kullanmalarını şart koşarken, e-tron modelinin batarya yatağı sertifikalı sürdürülebilir alüminyumdan üretiliyor. Marka, kendi üretim sürecinde de hedefini koruyor. Brüksel’deki üretim merkezi, Audi e-tron üretiminin başladığı 2018 yılından bu yana karbon-nötr olarak kabul ediliyor. Bunun en büyük nedeni ise fabrikada artık yeşil, çevre dostu enerji kaynaklarının kullanılması ve ısıtmanın yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi. Bir sonraki adım içinse Macaristan’da bulunan motor ve otomobil üretim merkezi Györ gösteriliyor. Bu yılın sonunda Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi sitemi 12 Megawatt’lık sistem toplam 160 bin metrekarelik bir alana sahip çatılara yerleştirilmiş olacak. Tamamlandığında sistem yılda 5 bin evin enerji tüketimine eş bir enerji üretebilecek. Audi Macaristan hali hazırda ısınma için gereken enerjinin yüzde 70’ini jeotermal kaynaklardan karşılıyor.

İlginizi çekebilir

Audi elektrikli scooter