reklamı kapat

POPÜLER

Çinli ve elektrikli; karşınızda taklit Bugatti Chiron, Lamborghini Gallardo ve Audi R8

Felsefeleri gereği pist için yaratılmış olan Bugatti Chrion, Lamborghini Gallardo ve Audi R8, bu kez tamamen şehir içi kullanımına uygun hale getirilmiş halde.

Binek sınıfın ardından yavaş yavaş ticari alanda da çeşitlenmeye başlanan elektrikli otomobillerin bu yükselen ivmesi egzotik dünyada pek de benzer şekilde yürümüyor. Ferrari, Lamborghini ve Bugatti gibi markaların tamamen elektrikli bir hiper otomobil haberiyle gündeme gelme konusunda fazla istekli olmamaları, bunun bir süre daha bu şekilde devam edeceğinin işareti. Hal böyle olunca bu markaların fabrikasından çıkacak olan elektrikli modeli bekleyenler için sıkılma gibi bir durum söz konusu olabilir. Lakin neyse ki Çin merkezli taklit üreticiler, bu özlemi duyanlara “enfes” bir çözüm sunmak konusunda fazlasıyla hevesli. Shandong Fengde isimli üreticinin, düşük hızlı elektrikli otomobilleri süper spor modellerin kasasıyla bir araya getirmesiyle oluşan bu modeller yüzümüzde tebessüm yaratanlar arasındaki yerini almayı başardı.

Modellerin özellikleri

Çin’de ilgi gören ve ehliyet gerektirmeye “düşük hızlı elektrikli otomobil” sınıfında olan bu modellerin erişebileceği maksimum hız 60 km/s ile sınırlandırılmış durumda. Üzerinde 5,3 beygir güç üreten elektrik motoruyla gelen araçlar tamamen dolu bataryalarıyla tek seferde 150 kilometre gibi oldukça işlevsel bir menzili kat edebiliyor. Yani karşımızda tam anlamıyla şehir içi kullanımına uygun “egzotik” otomobiller var. Dış tasarımlarındaki nispeten benzerliklerinin yanı sıra içeride bu karakterden ciddi anlamda uzak olan otomobiller tekli siparişlerde 6.000 dolar gibi bir fiyata satın alınabiliyor. Eğer sipariş sayısı 10 adedi geçerse, fiyat 5.000 ile 5.500 dolar aralığına kadar düşebiliyor.