reklamı kapat

POPÜLER

viral

İnterneti ikiye bölen soru: Hangi kelimeyi duyuyorsunuz, Yanny mi Laurel mı? [Dinle]

İnternet yeni bir “mavi elbise” virali ile çalkalanıyor. Ancak bu seferki soru elbisenin rengi değil dinlediğiniz ses kaydındaki kelime. Yanny mi Laurel mı? Siz hangisini duyuyorsunuz?

2015’te viral olmuş mavi elbise olayını pek çok kullanıcı hatırlıyordur. Bir kullanıcının internete bir elbise fotoğrafı koyup “Mavi mi altın rengi mi?” sorusuyla başlayan tartışmada daha sonra pek çok benzer viralle karşılaştık. Renk üzerine onlarca örneğini gördüğümüz bu virallerin ses versiyonu ise karşımızda. İlk olarak kendini Reddit’te gösteren daha sonra da Twitter’a sıçrayan bu yeni soru ise çok basit. 4 saniyelik ses kaydı sunuluyor ve size hangi kelimeyi duyduğunuz soruluyor: Yanny mi Laurel mı?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dil bilimciler dahil oldu

Olay mavi elbise viralinden de hızlı yayılmış gibi görünüyor. İnsanlar diğerlerinin nasıl Yanny’i ya da Laurel’ı duymuş olabileceğini hararetli şekilde tartışıyor. Yukarıda yer alan tweet’ten dinleyebileceğiniz ses kaydının oluşturduğu tartışma ise internet sınırları aşarak akademik boyuta taşınmış durumda.

Bir anda patlayan bu virale dil bilimciler de dahil oldu. Yapılan açıklama ise bazı insanların Laurel bazılarınınsa Yanny duyabileceği üzerine. Peki ama nasıl? En basit tabirle açıklamak gerekirse, daha alçak frekansları duyabilen kullanıcılar Laurel kelimesini işitirken daha yüksek frakansı işitenler Yanny kelimesini duyuyor. Ana sebebinse kulaklık ve hoparlörlerin sesi farklı filtrelerden geçirmesi olabileceği belirtilmiş.

Siz hangi sesi duyuyorsunuz? Laurel mı Yanny mi?