reklamı kapat

POPÜLER

Drone

İnsan makineye karşı; Drone yarışını kim kazandı? [Video]

Drone yarışları son dönemde oldukça moda. Normalde kontrol etmesi büyük tecrübe gerektiren bu hava araçlarını çok zorlu parkurlara sokan bu etkinlikler, izlemesi oldukça eğlenceli sahneler oluşturuyor. NASA Jet Propulsion Laboratory araştırmacıları ise bu yarışı bir “insan vs makine” karşılaşmasına dönüştürüyor.

Pasadena’da bulunan NASA Jet Propulsion Laboratory araştırmacılarının elinden çıkan bu karşılaşma, Google destekli iki yıllık bir geçmişe sahip. İnternet devinin yardımıyla hava araçları için yapay zeka destekli görüş sistemleri geliştiren ekip, bunu 12 Ekim tarihinde yapılan drone yarışıyla gözler önüne seriyor. Yarışmada JPL’in modeli bu konuda uzman pilotlardan Ken Loo’nun karşısına çıkıyor. Özel parkurda yapılan yarışta kontrol ettikleri drone ile 60 km hızlara çıkan Loo ve yapay zeka, birbirine oldukça yakın bir sonuç elde etmiş. Profesyonel pilot atılan birden fazla tur sonrası 11,1 saniye ortalama elde etmiş. Yapay zeka ise 13,9 saniye ortalama ile geride kalmış ancak süreci kaza yapmadan tamamlamayı başarmış.

Esas amaç yarış yapabilen bir drone geliştirmek değil

NASA Jet Propulsion Laboratory ve Google elbette bu yapay zekayı yüksek hızlarda yarışması için geliştirmiyor. Burada sadece yapılabilecekler “en zorlu şartlar” altında gözler önüne seriliyor. Açıklandığı kadarıyla bu yapay zeka ilerleyen süreçte depolarda malzeme taşıyacak hava araçlarında kullanılacak. Buna ek olarak arama kurtarma faliyetlerinde de görev alacak yapay zekalı drone’lar, günün birinde insana ihtiyaç olmadan hayat kurtacak. Hatta gelecekte zorlu uzay istasyonları içerisinde gezen robotlara da uygulanacak.

Video

YORUMLAR