reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars 2020 uzay aracı

Canlı yayından bir kare

NASA Mars 2020 uzay aracı

Mars 2020 konsepti

NASA Mars 2020 uzay aracı

Mars helikopteri

Mars 2020 uzay aracının yapımını canlı izleyin [Video]

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Mars 2020 uzay aracı için daha önce görülmemiş güzel bir imkan sağladı.

Kızıl gezegen Mars üzerinde harika keşifler yapan Curiosity‘nin yerine geliştirilen yeni uzay aracı Mars 2020, isminde de geçtiği üzere 2020 yılında yola çıkıyor. Kızıl gezegene Atlas V roket üzerinde taşınacak araç, şu an üretim aşamasında bulunuyor. İşte tüm bu üretim süreci NASA tarafından sunulan ve 24 saat açık olan bir canlı yayın (Doğal olarak her saat çalışma yok) ile anlık olarak takip edilebiliyor. Kaliforniya Pasadena’da bulunan NASA Jet Propulsion Laboratory bünyesinde yer alan High Bay 1 temiz odası içerisinde süren süreç, bir uzay aracının nasıl üretildiğine yavaş da olsa güzel bir bakış attırıyor. Standart bir web kamerası üzerinden yapılan aşağıda takip edebileceğiniz yayın için NASA şu açıklamayı yapıyor: “Yayın, JPL mühendisleri ve teknisyenlerinin şimdiye kadar tasarlanan teknolojik açıdan en zor gezegenler arası görevlerden birine gitmeden önce uzay aracının bir araya getirip test edilmesini gözler önüne seriyor.” Bünyesinde keşif için inanılmaz gelişmiş kamera yer alacak araç, bir sürpriz daha barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Mars uzay aracı bir helikoptere sahip

Geniş keşifleri sağlayacak en önemli araç Mars 2020’nin kendisi değil bahsettiğimiz Mars helikopteri olacak. Aracın beraberinde gönderilecek helikopter, daha önce duyduğumuz kadarıyla 1.500 farklı parçadan üretiliyor. Burada karbon fiber, uçak sınıfı alüminyum, silikon, bakır, folyo ve köpük kullanılıyor. Sadece 4 KG ağırlığı bulunan ve kızıl gezegenin keşfini hiç olmadığı kadar kolay hale getirecek helikopter,  bir drone olarak da nitelendiriliyor.

Canlı yayın