reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 13 iPhone

Yeni ortaya çıkan pil odaklı ilginç iOS 13 özelliği

Teknoloji devi Apple, iPhone ve iPad modellerine iOS 13 ile ilginç bir pil özelliği getiriyor. Peki bu özellik ne ve tam olarak ne işe yarıyor?

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan iOS 13 işletim sistemi, bünyesinde önemli yenilikler barındırıyor. Performansı artıran, bazı da güzel özellikler ile ses getiren sürümün ilk detayları burada yer alıyor. Ancak iOS 13’ün lansmanda tanıtılmayan bazı özellikleri de bulunuyor. Bunlarda birisi ise “optimize edilmiş şarj” olarak geçiyor. Bu sistem yapay zeka ve makine öğrenme altyapısını kullanarak pilin ömrünü uzatıyor. Oluşturulan sistem kullanım alışkanlıklarınızı öğreniyor ve şarja bağlı cihazın pilini ihtiyaç olmadığı durumlarda yüzde 100 oranında doldurmuyor. Bunun yerine pili yüzde 80 seviyesinde tutan sistem, yüzde 100 doluluğa siz cihazı almadan hemen önce çıkıyor. Bu dediğimiz gibi sizin takip ederek öğreniyor. Örneğin telefonu gece yatarken pile takıyorsanız, iOS 13 cihazın pilini siz kalkmadan kısa bir süre önce yüzde 100 seviyesine çıkarıyor. Böylece sabaha kadar pil sonuna kadar doldurulup zorlanmamış oluyor, bu da yukarıda da dediğimiz gibi pilin ömrünü artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 13 için eklenen bu sistem güzel görünüyor

Ancak opsiyonel olarak sunulan bu sistemin birçok kişi tarafından kapatılacağı tahmin ediliyor. Çünkü bu yapıda en ufak bir kullanım değişikliğinde dahi iPhone ya da iPad pilinin yüzde 20 eksik kalacağı görülüyor. Bunu da kullanıcıların hiç ama hiç sevmeyeceği tahmin ediliyor. Bu sistemi açık bırakanların ise uzun vadeli pil sağlığı konusunda ciddi bir avantaj elde edebileceği tahmin ediliyor. Pilin sağlıklı kalması, iPhone tarafında performansın “bir süre sonra” düşmeyeceği anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir

WWDC 2019’da tanıtılan Apple Mac Pro ve monitör modeli