reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

iOS 14 iPhone Apple

iOS 14 işletim sistemini alacak iPhone modelleri

Resmi olarak WWDC 2020 kapsamında tanıtılacak iOS 14 işletim sistemi hangi telefonlar ile uyumlu olacak dersiniz? İşte cevabı;

Advertisement

Koronavirüs nedeniyle internet üzerinden düzenlenecek WWDC 2020′nin yıldızı iOS 14, söylendiği kadarıyla iOS 13 güncellemesini alan her telefonla uyumlu olacak. Buna göre işletim sistemi şu telefonlara resmi olarak yüklenebilecek;

-iPhone SE (2020)
-iPhone 11
-iPhone 11 Pro
-iPhone 11 Pro Max
-iPhone XS
-iPhone XS Max
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
-iPhone 7 ve 7 Plus
-iPhone SE (2016)
-iPhone 6s ve 6s Plus
-iPod touch (7. jenerasyon)

Apple’ın iOS 14 ile köklü değişiklikler getirmesi beklenmiyor. Bu açıdan eklenen yeni özellikler iPhone 6s serisin de dahi sorunsuz olarak görev yapacak gibi görünüyor. Bu durum şu an birçok eski iPhone sahibini mutlu ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemi ile ne yenilikler geliyor?

İşletim sistemi ilk olarak duvar kağıdı konusunda bazı kullanıcıları memnun edecek özelleştirme seçenekleri ile yolda. Ayrıca yeni sürüm ile halen yüzde 100 kesin olmasa da ana ekrana “widget” ekleme dönemi de başlatabilir deniyor. Söylendiği kadarıyla iOS 14, kişilerin bir uygulamayı tamamen indirmeden kullanmasına da imkan tanıyacak. Ancak burada bir deneme sürümünden ya da App Store içinde denemeden bahsetmiyoruz. QR kod temelli çalışacağı söylenen bu “Clips” özelliği, söylendiği kadarıyla QR kodu tarattığınız zaman karşınıza normal bir internet sitesi yerine bazı özellikleri interaktif olarak kullanılabilir uygulama bölümleri getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşletim sistemi ayrıca yeni bir egzersiz uygulaması ile geliyor. Seymour kod adlı bu yeni uygulama içinde özel egzersiz videoları indirileceği ve buradaki hareketlerin Apple Watch üstünde takip edilerek kararlı bir egzersiz / aktivite takibi yapılabileceği aktarılıyor. iPadOS 14 için Apple Pencil özelinde optik karakter tanımla desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor. Bu sayede el yazıları düzenlenebilir olarak kaydedebilecek deniyor. Bu arada yeni sürüm ile Apple, kişilerin iPhone ve iPad üzerindeki yerleşik uygulamaları “tam anlamıyla” değiştirmesine imkan tanıyacak. Yani kişiler Safari ve yerleşik e-posta uygulaması Mail’i “standart istemciler olarak” Chrome ya da Gmail ile değiştirebilecek.

İlginizi Çekebilir

Pil ömrü dikkat çeken akıllı saat modeli