reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14

iOS 14 ile geldiği bulunan ilginç özellik: “Ses Tanıma”

Teknoloji devi Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14 için sunumda gizli kalmış önemli özellikler geliştiriciler tarafından bulunmaya devam ediliyor.

Resmi olarak WWDC 2020 sunumunda açıklanan tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz iOS 14 işletim sistemi, en son iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max için sunulan “QuickTake” kamera özelliğini iPhone XR, iPhone Xs ve iPhone Xs Max modellerine de getiriyor haberiyle gündeme gelmişti. Şimdi ise işletim sisteminin “Ses Tanıma” özelliği taşıdığı bulundu. Bu özellik sayesinde iPhone’lar sürekli ortam dinlemesi yapıyor ve belirli sesleri duyduğu zaman bildirim verebiliyor. Apple’ın burada siren, kedi, köpek, alarm, otomobil kornası, su, bebek ağlaması ve kapı çalması gibi birçok farklı ses için özel belirlemem seçenekleri koyduğu görülüyor. Bu telefonlarda bir “Erişebilirlik” özelliği olarak görev yapıyor ve özellikle işitme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Ancak bu özelliğin kulaklık ile oyun oynarken ya da müzik dinlerken bulundukları ortamda (Örneğin ev) olup bitenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin de hoşuna gideceği düşünülüyor.

[Feature] something I found in iOS 14 called sound recognition. It alerts the user if the iPhone detects a sound you want it to listen out for. from iOSBeta

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemine hangi telefonlar geçebilecek?

WWDC 2020′nin en önemli duyurularında yeni işletim sistemi, iOS 13 güncellemesini alan her telefonla uyumlu olacak. Buna göre işletim sistemi şu telefonlara resmi olarak yüklenebilecek;

-iPhone SE (2020)
-iPhone 11
-iPhone 11 Pro
-iPhone 11 Pro Max
-iPhone XS
-iPhone XS Max
-iPhone XR
-iPhone X
-iPhone 8 ve iPhone 8 Plus
-iPhone 7 ve 7 Plus
-iPhone SE (2016)
-iPhone 6s ve 6s Plus
-iPod touch (7. jenerasyon)

İşletim siteminin çıkışı ise eylül ayında olacak. Beta sürümü yukarıda da dediğimiz gibi şu an geliştirici hesabı olan herkes tarafından indirilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın