reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14 ve iPadOS 14 Google

iOS 14’ün ses getiren güvenlik özelliği üzerinden LinkedIn’e dava

Teknoloji devi Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14, taşıdığı önemli güvenlik özelliği üzerinden LinkedIn için bir davaya neden oldu.

Resmi olarak WWDC 2020 sunumunda açıklanan tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz iOS 14 işletim sistemi, daha önce söylediğimiz üzere güvenlik konusunda çıtayı yükseltiyor. Yeni sürüm ile artık yaptığınız pano kopyalamalarının, hangi uygulamalar tarafından okunduğunu anlık olarak çıkan bildirimler üzerinden görebiliyorsunuz. Örneğin Notlar uygulamasında kopyaladığınız bir metni, girdiğiniz başka bir uygulama daha siz yapıştırmadan görüyorsa / okuyorsa, bu konuda hemen bir bildirim geliyor. İşte bu yeni özellik ile bulunanlar ışığında Microsoft’un sahibi olduğu LinkedIn de dava edilmiş durumda. Direkt olarak ABD’de açılan dava, firmanın kullanıcılara haber vermeden, gizli şekilde “clipboard” kopyalamalarını okuması üzerine açılmış durumda. Ayrıca LinkedIn iOS uygulaması üzerinden yakındaki diğer Apple cihazlardan clipboard verisi toplamasıyla da suçlanıyor. Firma ise bu durumun bir hata nedeniyle olduğunu aktarıyor, kesinlikle kasıt yok diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemiyle ilginç bir özellik daha geliyor

İşletim sisteminde bir “Ses Tanıma” özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde iPhone’lar sürekli ortam dinlemesi yapıyor ve belirli sesleri duyduğu zaman bildirim verebiliyor. Apple’ın burada siren, kedi, köpek, alarm, otomobil kornası, su, bebek ağlaması ve kapı çalması gibi birçok farklı ses için özel belirlemem seçenekleri koyduğu görülüyor. Bu telefonlarda bir “Erişebilirlik” özelliği olarak görev yapıyor ve özellikle işitme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Ancak bu özelliğin kulaklık ile oyun oynarken ya da müzik dinlerken bulundukları ortamda olup bitenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin de hoşuna gideceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın