reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14 ve iPadOS 14 Google

iOS 14’ün önemli güvenlik özelliğiyle bulunan ve büyük tepki çeken Instagram detayı

Teknoloji devi Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14, taşıdığı önemli güvenlik özelliği üzerinden önemli bir durum daha ortaya çıkardı.

Resmi olarak WWDC 2020 sunumunda açıklanan tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz iOS 14 işletim sistemi, biliyorsunuz güvenlik konusunda çıtayı oldukça yükseltiyor. Yeni sürüm ile artık yaptığınız pano kopyalamalarının, hangi uygulamalar tarafından okunduğunu anlık olarak çıkan bildirimler üzerinden görebiliyorsunuz. Örneğin Notlar uygulamasında kopyaladığınız bir metni, girdiğiniz başka bir uygulama daha siz yapıştırmadan görüyorsa / okuyorsa, bu konuda hemen bir bildirim geliyor. Bu özellik yanında sürümde bir de kullandığınız uygulama kamera ya da mikrofona erişim sağlıyorsa üst kısımda ufak bir yeşil nokta ile gösteren bir özellik de bulunuyor. İşte bu özellik Instagram iOS uygulamasındaki bir hatayı (!) ortaya çıkardı.

Kısa süre önce kullanıcılar uygulamada normal olarak gezerken kamera ve mikrofona erişim sağlandığını fark etti. Ancak Instagram bunun bir hata olduğunu, kişiler uygulama içerisinde kamera uygulamasını açmadan kamera ve mikrofona erişim sağlamadıklarını aktardı. Bu sorunun çözüleceğini de aktaran firma, kesinlikle kullanıcıdan habersiz mikrofon ve kamera erişimi yapmadıklarını belirtti. Ancak çoğu kişi bunu tam olarak kabul etmiyor ve şu an firmaya “Daha önce bu durum nasıldı? Daha önce iPhone’ların kamerası / mikrofonu üzerinden habersiz dinleme / izleme yapılıyor muydu merak ediyoruz?” gibi soruları yöneltiyor. Ancak firma böyle bir şey olmadığını net olarak aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemiyle ilginç bir özellik daha geliyor

İşletim sisteminde bir “Ses Tanıma” özelliği yer alıyor. Bu özellik sayesinde iPhone’lar sürekli ortam dinlemesi yapıyor ve belirli sesleri duyduğu zaman bildirim verebiliyor. Apple’ın burada siren, kedi, köpek, alarm, otomobil kornası, su, bebek ağlaması ve kapı çalması gibi birçok farklı ses için özel belirlemem seçenekleri koyduğu görülüyor. Bu telefonlarda bir “Erişebilirlik” özelliği olarak görev yapıyor ve özellikle işitme engelli kişilerin hayatını kolaylaştırmaya odaklanıyor. Ancak bu özelliğin kulaklık ile oyun oynarken ya da müzik dinlerken bulundukları ortamda olup bitenler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin de hoşuna gideceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Yeni nesil oyun konsolu Play Station 5 ile tanışın