reklamı kapat

POPÜLER

2020 BMW M8

Bekleyiş sona erdi; tüm merak edilenleriyle 2020 BMW M8 ailesi [Video]

Beraberinde Competition paketlerini de getiren 2020 BMW M8, Coupe ve Convertible olmak üzere iki farklı tiple satışa sunuluyor.

Yeni jenerasyon BMW 8 Serisi, geçmişinde bıraktığı bir mirasın büyük beklentisi eşliğinde tüm dünyanın karşısına çıkarılmıştı. Markasının bu alanda attığı adımla özlenen bir ismin yola dönmesine vesile olan girişimle birlikte Coupe ve Convertible gövde tiplerini bu süreçte asfalt üzerinde rekabete hazır şekilde gördük. Tüm bunları standart olarak nitelendirebileceğimiz versiyonlar üzerinden gerçekleştiren BMW’nin asıl bekleneniyse şüphesiz M8’di. Bazı bağımsız geliştiricilerin M8’i beklemek istemeyenler için yayınladığı geliştirme paketleri de bu süreçte “yaralara derman olma” konusunda rol almaya çalıştı. 1 yıla yaklaşan bu bekleme süreciyse artık son bulunuyor. 2020 BMW M8 ailesi tüm versiyonları üzerinden tanıtılarak ortadaki soru işaretlerine kökten bir cevap verme amacında. Competition versiyonlarının da içerisinde bulunduğu bu çeşitlilikte bizleri teknik açıdan önemli oranda ileriye götürülmüş otomobiller bekliyor olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 BMW M8 teknik özellikleri

Modellerin ilk olarak standart versiyonlarına baktığımızda bizleri 600 beygir güç ve 750 Nm tork değerleri bekliyor olacak. 4,4 litrelik V8 makine üzerinden elde edile edilen bu rakamlar, Competition versiyonlarında ise 617 beygire yükseliyor. M5’ten de anımsayabileceğimiz güç/tork eğrisinin performans değerlerine yansıyan kısmı ise oldukça etkileyici. Açıklanan resmi verilere göre M8 Coupe’nin 0’dan 100’e hızlanma değeri 3,1 saniye iken bu değer Convertible’da 3,2 saniye olarak tabloya yansıyor. Competition paketiyle birlikte ise her iki model için de 0,1 saniyelik iyileşme söz konusu. Son olarak maksimum sürat noktasına geldiğimizde standart olarak 250 km/s sunulurken, opsiyonel olarak sunulan “M Driver Paketi” ile birlikte bu rakam 305 km/s sınırlarına kadar yükselebiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Söz konusu bir M modeli olduğu için işin sadece rakamsal iyileşmelerden ibaret olmadığını da biliyoruz. Altyapı ve aerodinamik olarak iyileşmeleri de beraberinde getiren bu dokunuşta özellikle aktarma organları da önemli yer kaplıyor. M8 ailesinin tamamında aktif diferansiyel kilidi standart olarak sunuluyor. Gücü, anlık kontrol üzerinden kesintisiz şekilde iletebilen bu yapıya dört tekerlekten çekiş desteği ve elektronik stabilite kontrol yönetimi de kusursuzluk için eşlik ediyor. Kullanıcıların aracı dilerlerse arkadan itişli olarak kullanabiliyor olması da oldukça önemli karakter değişimine olanak tanıyacaktır. Süspansiyon konusunda da bizleri yine tanıdık bir yüz karşılıyor. Yine adaptif yapıda olan bu sistem sertleşme ve yumuşa tepkilerini koşullara göre en iyileme yeteneceğine sahip. Bu kadar performansı dizginlemek için demirbaş olarak sayabileceğimiz frenler ise karbon seramik yapı üzerine şekillenmekte. Ailenin diğer üyelerinden bildiğimiz elektronik ve kokpit donanımlarının standart olarak barındıran modellerde “ Pist ” modunun dahil edilmiş olması buradaki farklılığı hissettirecek gibi görünüyor. Yurt dışında 133.000 dolardan başlayan fiyatlarla alıcı bulan 2020 BMW M8 ailesinde bu rakam 155.500 dolara kadar esneklik gösterecek.