reklamı kapat

POPÜLER

Resmi doğrulama geldi; BMW M8 gücün yeni çıtası olacak!

Gerçek anlamda bir M otomobili olması için geliştirme süreci devam eden BMW M8, gelen açıklama üzerinden farklı bir çıtada olacağını doğruladı.

Kendisini uzun bir süre beklememizin ardından tüm çıplaklığıyla haziran ayında karşımıza çıkan yeni jenerasyon BMW 8 Serisi, önemli bir mirasın devamlılığını getirecek. Yavaş yavaş asfalt üzerinde görmeye başladığımız Coupe ve Convertible gövde tipli versiyonlarıyla macerası başlayan canavar için aslında asıl pastayı gördüğümüzü henüz söyleyemiyoruz. Bunun en temel sebebiyse pek çok kişi gibi bizim de assolist olarak beklediğimiz M8‘in sahneye çıkması. Süreci uzun zamandır takip eden meraklılarının bildiği gibi, M8’in geliştirme testleri hala devam ediyor. Gerek pistte gerekse sokaklarda yürütülen aşamalarla birlikte, tahmin edebileceğiniz gibi dedikoduların da ardı arkası kesilmemekte. Son olarak kısa süre önde M5’ten çok daha güçlü olacağın dair bilgilerin geldiği otomobil, resmi kaynaklardan gelen açıklamalarla bunu doğruladı diyebiliyoruz artık. Burada en temel sorusuysa sekiz silindirli makinenin performans konusunda araca ne katacağı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beklentilerden satır başları

BMW tarafından yapılan “M5’ten daha güçlü olacak” açıklamasını anlamlandırabilmek için tabi ki M5’in özelliklerini anımsamak gerekiyor. 4,4 litre hacimli TwinPower Turbo destekli motor, M5’te 600 PS güç ve 750 Nm tork değeri üretebilecek nitelikte. Aracı 0’dan 100’e 3,4 saniyede eriştirebilen makinenin maksimum hız verisiyse 305 km/s olarak kayıtlardaki yerini korumakta. M8 için yapılan açıklamanın anlamı da şu anda gördüğümüz tüm bu rakamların birer adım ileriye götürüleceği. Tabi ki atlanmaması gereken bir nokta da Competition Package. Sonradan sunulması muhtemel olan performans paketiyle bizleri bir basamaklık adım da bekliyor olabilir. M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak barındıracak otomobili arkadan itişli şekilde kullanmakta da mümkün olacak. M8’in sürüş dinamikleri üzerinde en çok zaman harcanan noktaların başında ağırlık dağılımı ve ağırlık merkezi gibi noktalar olduğunu da ayrı bir parantezle belirtmeden geçmeyelim. Pek çok önemli bölgesinde karbon fiber alaşım göreceğimiz M8’in tanıtım ve satış süreciyle ilgili net bilgileri önümüzdeki yıl içerisinde almayı bekliyoruz.

İlgili video

BMW 8 Serisi tanıtımı