reklamı kapat

POPÜLER

Tarihinde ilk kez dört tekerlekten çekişli altyapıyla gelen 2018 BMW M5’in öne çıkan özellikleri [Video]

BMW M departmanın merakla beklenen canavarı, beklenildiği gibi 600 PS’lik güç değeri ve korkutucu hız parametrelerine sahip.

Test sürecinden itibaren tüm detaylarıyla adım adım gelişimini seyrettiğimiz bir modelin daha resmi tanıtımıyla, macerasının başlangıcına şahit oluyoruz. Geliştirme süresinde ortaya çıkan dört tekerlekten çekişli altyapı özelliğiyle BMW tarihinde ilkler arasına girecek olan M5, tasarım ve teknik özellikler bazında geçtiğimiz dönemde sizlerle paylaştığımız değerleri beraberinde getiriyor. Bu jenerasyonuyla sürüş dinamikleri bazında üzerinde daha çok konuşulması gereken bir otomobil olan yeni M5, yeni jenerasyon üzerine oluşturulmuş son seri canavar olarak tüm detaylarıyla karşımızda.

Motor

Konu dünyanın en güçlü harfi “M” olunca konuşmaya şüphesiz motordan başlamak gerekiyor. BMW M departmanı yeni M5’te 4.4 litre hacimli TwinPower Turbo destekli sekiz silindirli bir makineye yer veriliyor. Totalde 600 PS güç ve 750 Nm tork değeri üreten bu motoru sekiz ileri değerli otomatik şanzımanla kombin edilen M5, xDrive rozetini takarak (Aktif M diferansiyel kilidiyle kombin edilmiş 4×4 sistemi) 0’dan 100’e hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlayabiliyor. 0-200 değeri sadece 11,1 saniye olarak açıklanan bu canavarın maksimum sürat değeriyse elektronik olarak sınırlanmış şekilde 250 km/s iken, limitler kaldırıldığında 305 km/s gibi korkutucu seviyelere çıkabiliyor. Maksimum hız değerindeki bu limitin opsiyonel olarak satın alınacak M Driver Paketi’yle kaldırıldığını da belirtmekte fayda var.

Donanım

M5’in dış yapısındaki öne çıkan bölümleriniincelemediğimizde; büyük hava girişli ön tampon, aracın aerodinamik kriterleri üzerine özel olarak tasarlanmış aynalar, alüminyum kaput, karbon fiber ile güçlendirilmiş tavan, dört çıkışlı egzoz ve tamamen yenilenmiş difüzörün gövde üzerinde fark yaratan parçalar arasında olduğunu söyleyebiliriz. Standartta 19 inç‘lik jant takımıyla gelen M5’te, opsiyonel olarak satın alınan 20 inç‘lik jantlar ve karbon seramik M frenler 23 kilograma kadar ağırlık kazanımı sağlıyor. 23 kilogramlık değerin maksimum hız ve sürüş dinamiklerine olan etkisinin de ne derece ciddi bir rakam olduğunu da belirtemden geçemiyoruz.


Bu zamana kadar sokaklara çıkan tüm M jenerasyonları dış yapıları kadar iç yapılarıyla da fazlasıyla cezbedici oldu ve bu kural yeni jenerasyonda da devamlılığını sürdürüyor. Bu bölümde hemen dikkatimizi çeken yenilenmiş M direksiyon, deri kaplamalı koltuklara oturduğunuzda kullanıcıları ilk saracak parçalar arasında öne çıkıyor. Vites bölümü başta olmak üzere sık sık M harfini görmekte olduğumuz kabin içerisinde versiyon için güncellenmiş multimedya ekran, yeni jenerasyon 5 Serisi’nden alınıp birebir şekilde buraya uygulanmış. Eylül ayından itibaren 117.900 euro‘luk başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan yeni seride, First Edition adıyla üretimi 400 adet ile sınırlanan özel bir model de olacak. Metalik mat kırmızı renk seçeneğiyle gelecek olan bu versiyonlar standart versiyonun üzerine 19.500 euro‘luk ekstra fiyatla satışa sunulacak.

VİDEO