reklamı kapat

POPÜLER

2019 BMW 8 Serisi

Uzun süren bekleyişin ardından artık sıra onda; 2019 BMW 8 Serisi ve öne çıkan özellikleri [Video]

Dünyanın en önemli yarış organizasyonlarından birisi olan Le Mans’da tanıtılan 2019 BMW 8 Serisi, yarattığı beklentileri karşılar nitelikte.

Mitsubishi EVO ve Dodge Viper gibi iki önemli isme veda ettiğimiz 2017 yılı, sadece üzücü haberlere sahne olmadı. Toyota Supra ve BMW Z4 gibi önemli taşların tekrardan yollara çıkacağına dair resmi duyuruların yapılıp adımlarının atıldığı bu süreçte bizi en çok heyecanlandıranlardan birisi de 8 Serisi idi.

Pop-up far tasarımı başta olmak üzere pek çok detayıyla dönemindeki tüm BMW ürün gamından ayrı bir yere konumlanan bu canavar, Z4 ile birlikte ilk olarak konsept olarak tanıtılmıştı. 18 yıllık aranın ardından 17 Mayıs 2017’de tekrar nabız veren 8 Serisi, aradan geçen yaklaşık 1 yıllık zaman diliminin ardından üretime hazır haliyle karşımızda duruyor. Tanıtımının Le Mans kapsamında yapılmasıyla sportif karakteriyle ilgili mesajın da verildiği 2019 BMW 8 Serisi konsepte olan sadık detaylarıyla meraklılarının beğenisini kazanacak gibi duruyor. Kaputun altında ise bizleri en azından şimdilik iki seçenek karşılamakta.

Motor – Performans

2019 model yılıyla bizleri selamlayan yeni BMW 8 Serisi’nin tasarım ve model detayları, aslında sıkı LOG takipçileri için bir sürpriz değil. Bu zamana kadar karşımıza çıkan detaylar üzerinden pek çok kez değerlendirmesini yaptığımız aracın netlik kazanmaya en önemli parçası motor kısmıydı. Bu yüzden biz de ilk olarak detayları buradan incelemeye başlıyoruz. Kullanıcılar bu otomobili bir adet dizel bir adet benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneğiyle satın alabilecek. Dizel versiyonu 840d xDrive olarak isimlendiren BMW, burada turbo beslemeye sahip 3.0 litre altı silindirli bir makineye yer veriyor. 320 PS güç ve 680 Nm tork üreten bu motor aracı 0’dan 100’e 4,9 saniyede taşıyabiliyor.

Benzinli ayağında ise daha önceki yazılarımızda yer verdiğimiz M850i xDrive karşımıza çıktı. Versiyonda twin-turbo beslemeye sahip 4,4 litre V8 makine kullanan BMW, 530 PS güç ve 750 Nm torku teknik tabloya işliyor. Bu motorla birlikte 8 Serisi’nin 0’dan 100’e 3,7 saniye gibi oldukça başarılı bir sürede erişebildiğini görüyoruz. Her iki versiyonda da özel olarak opitimize edilmiş 8 ileri otomatik şanzıman kutusunu kullanan marka, Avrupa azarı için ileriki vadede daha ulaşılabilir seçeneklerin sunulacağının da altını çiziyor. BMW’nin tanıtım sırasında üstünde durduğu bir diğer noktaysa sürüş dinamikleri oldu. Standart olarak sunulan adaptif M süspansiyon sistemi, işin içerisine aktif savrulma stabilizasyonu ve elektronik kontrol üniteleri de girdiğinde 8 Serisi’ne sportif bir coupe performansı vadediyor.

Tasarım – Donanım

Yeni jenerasyon 8 Serisi’nin tasarımıyla ilgili öne çıkan parçalardan bahsetmeden önce ebatsal değerlerine yakından bakalım. Detaylı fotoğraflarını incelediğiniz bu otomobil toplamda 4.843 milimetre uzunluğa, 1.902 milimetre genişliği, 1.341 milimetre yüksekliğe ve 2.822 milimetre aks mesafesine sahip. Bu değerlerin aracın böbrek ızgaralarından bile hissedilen büyüklüğü rahatlıkla karşıladığını söyleyebiliriz. İlk başta da bahsettiğimiz gibi, marka tasarımcılarının özellikle çizgisel olarak konsept versiyona sadık kaldığını söyleyebiliriz. Aerodinamik olarak aracı rahatlatan kıvrımlı yapı, tampondaki hava kanalları ve profildeki çizgiler rüzgarın izleyeceği yönü gösteren bilgin bir rehber edasında. Opsiyonel olarak satın alınan M paket ile; karbon tavan, difüzör, ayna ve hava girişlerinin çok daha dikkat çekici bir karakter yarattığını söylemenin daha iyi bir zamanı olamazdı.


Far grubunda standart olarak LED teknolojisini sunan BMW, 600 metreye kadar aydınlatma kabiliyetine sahip lazer teknolojisini de opsiyon listesine dahil ediyor. 19 inç‘ten başlayıp yukarıya doğru değişen jant setinde de tahmin edebileceğiniz gibi benzer süreç söz konusu. 8 Serisi’nin merak edilen bir diğer noktası da kokpit bölümüydü. Konsept versiyonundaki yapıyı beğenenleri burada da kötü bir sürprizle karşılamayan BMW, 12,3 inç’lik dijital sürücü ekranı ve 10,25 inç’lik multimedya ekranı son jenerasyon yazılım ve 3D görsel desteklerle başarılı bir şekilde koruyor. Alçak oturma pozisyonuyla sürücüsünü bir yarış otomobili kullanıyormuş gibi hissettirecek olan araçta standart olarak Vernasca deri döşeme tercih ediliyor. Bowers & Wilkins ses sistemiyle gelen 8 Serisi’nin 420 litrelik bagaj hacmine sahip olduğunu belirtelim.


Aracın son olarak öne çıkan elektronik asistan destekleri sizlerle paylaşalım. Direksiyon başına oturan sürücüleri öncelikle COMFORT, ECO Pro, SPORT ve SPORT+ sürüş modları bekliyor. Microsoft Office 365 ve Skype gibi önemli yardımcıların da entegre edilebildiği bir sisteme sahip olan 8 Serisi, akıllı anahtar özelliğiyle telefon üzerinden de çalıştırılabiliyor. Telefon demişken kokpitte kablosuz şarj desteğinin de es geçilmemiş olması da yerinde bir detay. Dur-kalk fonksiyonlu adaptif hız sabitleyici, şerit kontrol asistanı, şerit değiştirme uyarısı, yan çarpışma koruması, mesafe bilgisi, çapraz trafik uyarısı, park asistanı, panoramik görüş ve uzaktan üç boyutlu görünüm gibi parçaların listede ön planda olduğunu görüyoruz. Fiyatıyla ilgili henüz net bir bilginin paylaşılmadığı 2019 BMW 8 Serisi’nin üretim süreciyle birlikte geriye kalan eksiklerini de tamamlamasını bekliyoruz.

Yeni BMW 8 Serisi'ni nasıl buldunuz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...