reklamı kapat

POPÜLER

2019 BMW 3 Serisi

Sızıntısı olay olmuştu; işte karşınızda 2019 BMW 3 Serisi ve tüm özellikleri [Video]

G20 jenerasyonlu aileler arasındaki yerini alan 2019 BMW 3 Serisi, markasının en çok satan modellerinden biri olmaya devam etme iddiasında.

Geride bıraktığımız gün ortaya çıkan sızıntı görselleri üzerinden kendisiyle ilgili ilk değerlendirmeyi yapma fırsatına eriştiğimiz 2019 BMW 3 Serisi, Paris Otomobil Fuarı’ndaki yerini aldı. G20 kod numarasıyla F30’un yerini alan yeni jenerasyonu, çok daha dinamik ve büyütülmüş olan otomobilin en büyük rakibi C-Serisi’ne verebileceği cevaplar da fazlasıyla merak ediliyor. Özellikle uzunluk, aks mesafesi ve genişlik gibi temel parçalarının tamamında ileri gidilen 3 Serisi’nin iç yaşam alanında da bizleri daha ferah bir deneyim bekliyor olacak. Önümüzdeki yıl itibarıyla kademeli olarak yurt dışı satışlarına başlanacağı da açıklanan modelin sınıfının en çok satanı olma konusundaki iddiası da devam edecek.

Motorlar

Hitap ettiği kitlenin de bir getirisi olarak yeni jenerasyon için önemli noktaların başında zengin seçeneklerin varlığı geliyordu. Nitekim bunun da farkında olam BMW, motor ayağında Avrupa pazarında beş farklı opsiyon ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İçerisinde şarj edilebilir hibrit modelin de bulunmasından ötürü fazlasıyla önemli olan bu seçenekler arasında dizelin de varlığını devam ettiriyor olması meraklılarının şüphesiz mutlu edecek. Motorların giriş seviyesine baktığımızda karşımıza 320i’de yer verilen 181 beygirlik dört silindirli ünite karşımıza çıkıyor. 330i’de yer verilen 2.0 litrelik dört silindirli makineye baktığımızda ise 255 beygir güç ve 400 Nm tork gibi dikkat çekici rakamların asfalta yansıdığını görüyoruz.

En üst noktada yer alan 3.0 litrelik turbo altı silindir makine ise 382 beygir ve 500 Nm tork değerleriyle hizmet veriyor. BMW’ye göre bu versiyonun 0’dan 100’e hızlanması için sadece 4,2 saniyeye ihtiyacı var. Ailenin yenilikçi üyesi olarak karşımıza çıkacak olan şarj edilebilir hibrit versiyon 330e’nin ise 2020 yılında satışa sunulması planlanıyor. Kaputun altında yatacak olan dizel seçenekler ise üç parçadan şekilleniyor. 318d, 320d ve 330d (altı silindir) farklı pazarlarda göreceğimiz parçalar. Bu motorlar sırasıyla 150 beygir, 190 beygir ve 262 beygirlik güç değerleriyle asfalta inecek. Dizel ve 4×4 kombinasyonunun bir arada sunulacağı tek parça ise, Avrupa pazarı özelinde 320d olacak. Altyapı ayağında arkadan itiş ve dört tekerlekten çekişli seçeneklerine sahip olan 3 Serisi’nin şanzıman seçeneği 8 ileri otomatik üzerinden şekillenecek.

Ebatlar – Donanım

Uzunluk bazında 76 milimetre, aks mesafesi bazında ise 41 milimetre ileriye götürülen BMW 3 Serisi hatırı sayılır bir diyet programına da sokulmuş durumda. Yenilenen temek parçalarla birlikte önceki jenerasyonuna göre 55 kilogram daha hafif olan otomobilin sürtünme katsayısının 0,26’ya çekilmiş olması ve 50/50 gibi ağırlık dağılımı da bu başlık altındaki önemli parçalar arasında. Aracın gövde kitiyle birlikte tasarımına etki eden temel parçaları hiç şüphesiz far grubu. Ön bölümde iki kademeli yeni çizgiden faydalanan BMW, arka tarafta ise X2’den bildiğimiz tasarımı uygulamayı tercih etmiş. Full-LED yapıda olan far grubu opsiyonel olarak adaptife de terfi ettirilebiliyor. Daha önceden değerlendirdiğimiz kokpit bölümünde ise yeni jenerasyon modellerde yer verilen dijital ekran teknolojilerinin birebir şekilde aktarıldığını görmek kullanıcıları şüphesiz memnun edecek. 330i versiyonuyla Amerika pazarında 40.000 dolar civarında etiket fiyatına sahip olacak yeni 3 Serisi ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.