reklamı kapat

POPÜLER

BMW’nin X7, 8 ve 7 Serisi gibi yeni modellerinde yer vereceği dijital ekran teknolojisi ortaya çıktı

Zengin grafikleri ve özelleştirilebilir yapısıyla akıllı cihazları aratmayacak bir dijital teknoloji birkaç yıl içerisinde BMW’nin en güçlü silahlarından birisi haline gelecek.

Advertisement

Kısa süre içerisinde X7, Z4 ve 8 Serisi gibi birbirinden önemli üç yeni modeli ürün gamına ekleyecek olan BMW, X7 dışında bu modellerin yoklamasını geçtiğimiz yıl içerisinde konsept versiyonlar üzerinden gerçekleştirdi. Markanın yeni jenerasyon tasarım dilinin yanı sıra bir süredir geliştirme aşamasında olduğu en yeni teknolojileriyle donatacağı bu modellerin eli, yer alacakları sınıf gereği çok güçlü olmak durumunda. Neyse ki bu konuda bizlerle arasını pek fazla açmayan BMW, düzenlediği Digital Day etkinliğiyle yeni modellerinde yer vereceği dijital teknolojilerin ilk detayları hakkında önemli bilgiler paylaştı. Halihazırda geliştirilmekte olan dijital ekran teknolojisinde bizleri yepyeni ve tatminkar bir arayüzün beklediğini müjdeleyen marka mühendisleri tüm detayları vermek konusunda şimdilik çekimser bir duruş sergiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknolojik destekler artacak

Önümüzdeki yıldan itibaren karşımıza çıkacak olan modellerinde yazılımsal desteğin yanı sıra ekran boyutları konusunda da bir adım ileriye gitmeyi planlayan BMW, çözünürlük ve geri geri bildirim konusunda ciddi mesai harcıyor. Özellikle yer yer çok karmaşık olabilen navigasyon kullanımına da yöneldiği söylenen markanın, grafik konusunda akıllı telefonlarla yarışma iddiası var. Paylaşılan görsellerde de görülebileceği üzere farklı sürüş modlarına göre farklı renk tonlarına bürünen ekran grafikleri fontlarıyla da fark yaratacak. “BMW Operating System 7.0” olarak isimlendirilen bu yeni yapı içerisinde kullanıcıların en çok ihtiyaç duyduğu ve kullandığı bilgileri ön plana çıkartan tasarımcılar, menü içerisindeki bölümlerin de özelleştirilebilir yapıda olacağının altını çiziyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tam anlamıyla sokaklarda görebileceğimiz bu teknolojinin yanı sıra araç içerisinde 5G internet bağlantı desteği de BMW’nin üzerinde çalıştığı konular arasında. Bu teknolojinin tam anlamıyla hayata geçirilmesiyle birlikte araca uzaktan verilen komutların gönderim ve işlenme hızında da gözle görülür bir artış olacak.