reklamı kapat

POPÜLER

Tartışmaların odağında; BMW X7 yakıt tüketimi ne kadar olacak?

Dört farklı versiyon üzerinden piyasaya giriş yapacak olan BMW X7, kardeşi X5 üzerinden ne denli tutumlu ne denli değil hep birlikte göreceğiz.

Geride bıraktığımız gün yüzünü göstermesiyle birlikte tüm dünya basınınında gündeme oturan BMW X7, halkla ilk kez önümüzdeki ay buluşacak. Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında sahne alacak olan bu devasa otomobille ilgili yavaş yavaş düşünceler de gelmeye başladı. Bir kesim için BMW’nin bu hamlesi oldukça olumlu ve yerinde karşılanırken, diğer yandan da gidişat gereği çok da gerekli olmayan bir adım atıldığı görüşü hakim. Tabi ki bir de işin beğenip beğenmeme kısmı var. BMW tarihinin en büyük böbrek tipi ızgarasıyla karşımıza çıkan otomobil için bu konuda da şimdilik bir uzlaşma olduğunu söylemek zor. Bu konudaki düşünceleri bir nebze olsun dengeleyecek olan yegane parça asfalt üzerindeki performans olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sizlerle yaptığımız değerlendirmede, X7 için dört farklı versiyonun resmiyet kazandığını altını çizerek belirtmiştik. Hatırlamak gerekirse bu seçenekler; xDrive40i, xDrive50i, xDrive30d ve M50d üzerine şekillenmiş ve xDrive50i modelinin Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarında satışa sunulmayacağı detaylarda karşımıza çıkmıştı. BMW’ye özel olarak ilgi duyanlar bu versiyon isimlerini gerek binek gerekse X5 SUV gibi ailenin diğer üyelerinden anımsayabilecek. 5.151 milimetrelik toplam uzunluk değeriyle; Audi Q7, Land Rover Discovery ve Mercedes GLS gibi rakiplerinin tamamının ilerisinde konumlanan böylesine devasa bir otomobil için merak edilen noktalardan birisi de tüketim konusu. Bu konuda da kartları açık oynamak konusunda çekinmeyen BMW, ilk aşamada sunacağı modellerin tüm test ortalamalarını paylaşmış durumda.

Rakamlara detaylı bakış

Bildiğiniz üzere tüketim konusunu tetikleyen başlıca kriterlerden birisi aracın ağırlık değeri. Lakin maalesef bu bilgi şu aşamada BMW’nin paylaşmadığı tercih etmediği bölümlerden birisi olarak geri planda duruyor. Yaprakları karıştırıp gözümüzü X5‘e çevirdiğimiz zaman, elimizde yaklaşık 2.250 kilogram gibi bir rakamın belirdiğini söyleyebiliriz. X7’nin ebatları ve diğer dinamikleriyle X5’e göre hatırı sayılır oranda fark barındırdığını düşündüğümüzde, sahip olduğu ağırlık değeri de gözümüzde benzer bir eğride yükseliveriyor haliyle.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşin motor kısmında ise 3.0 litrelik altı silindir benzinli ve dizel makine, ilk aşamada öne sürülecek olan temel hamleler olarak karşımıza çıkıyor. M50d versiyonunda 400 beygir güç ve 760 Nm torka kadar esneklik gösterebilecek olan motorun bu rakamları, tüketimle ilgili de beklentileri az çok şekillendirmemize yardımcı oluyor. Aynı motorun aynı versiyon üzerinden X5’te 381 beygir güç ve 740 Nm tork kombinasyonuyla sunulduğunu da ayrı bir parantezde sizlerle paylaşalım.

Evet, gelelim tüm bu parçaları üst üste koyduktan sonra BMW’nin tüketim konusunda paylaştığı verilere. Değerlendirme yapmadan önce verileri detaylı olarak aşağıda inceleyelim:

BMW X7 xDrive40i – 100 kilometrede 9 ile 8,7 litre aralığında
BMW X7 xDrive50i (Avrupa satışı olmayacak) – 100 kilometrede 11,4 litre
BMW X7 xDrive30d – 100 kilometrede 6,8 ile 6,5 litre aralığında
BMW X7 M50d – 100 kilometrede 7,4 ile 7 litre aralığında

Bu değerleri dizel versiyonlar üzerinden X5 ile kıyasladığımızda; 30d versiyonunda 5,9 litrelik, M50d’de ise 6,6 litrelik tüketim değerlerinin fabrika tarafından açıklandığını görüyoruz. Rakamlara ve X7’nin sahip olduğu ebatsal ve performanssal farka bakıldığında aradaki var olan farkın gayet kabul edilebilir olduğunu söylemek mümkün. Tabi ki bu rakamların gerçek dünyada ne oranda esneklik göstereceği de, aracın asfalta inmesiyle birlikte daha da aydınlanacak. Nitekim önümüzdeki süreçte aileye dahil edilecek olan hibrit versiyon da, gerek karbon salınımı gerekse iktisadi yapısıyla yenilikçi kullanıcıların yönelebileceği güzel bir seçenek olarak önümüzde duruyor. Siz de bu rakamlar üzerinden düşüncenizi bizlerle paylaşabilirsiniz.