reklamı kapat

POPÜLER

80 kilometrelik saf elektrik menzili; öne çıkan özellikleriyle 2019 BMW X5 xDrive45e

Kısa süre önce yeni jenerasyonuyla karşımıza çıkan ailenin modern üyesi olan BMW X5 xDrive45e, önceki versiyonuna göre önemli geliştirmeler elde etmiş durumda.

Standart versiyonların tanıtımının ardından beklenilen ikincil hamlelerini aynı dönem içerisinde atmaya programlanan BMW, X2 M ile birlikte ailenin büyük üyelerinden X5’i de es geçmedi. Yeni jenerasyonuyla geride bıraktığımız haziran ayında tanıştığımız bu önemli ismin en yenilikçi versiyonu olarak nitelendirilen hibrit de oyuna dahil olmak için hazır. Pek çok örnekte gördüğümüz gibi tamamen elektrikli olarak 80 kilometrelik menzil vadeden otomobil, kaputunun altında BMW imzasıyla geliştirilmiş bileşenleri barındırıyor. Performans konusunda da kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratmama sözü veren BMW X5 xDrive45e’nin kağıt üzerindeki rakamları M paketi çok da aratmayacak cinsten.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik veriler

BMW mühendisleri bizi şaşırtmayarak hibrit versiyonun içten yanmalı ayağında 3.0 litrelik sıralı altı silindir makineyi baz alıyor. Turbo beslemenin de etkisiyle tek başına 282 beygir güç üreten bu makineye 110 beygirlik elektrik motorunu dahil ettiğimizde ortaya yaklaşık 395 beygir ve 600 Nm tork rakamları çıkıyor. Bir önceki versiyona göre güç bazında 80, tork bazında ise 150 birimlik iyileşmenin varlığı nereden nereye gelindiğinin de güzel örneklerinden.

Tabi ki bu iyileşme sadece performans kısmıyla sınırlı değil. Önceki versiyonda 30 kilometre olan menzilin iki katından da ileriye gitmiş olması da fevkalade önemli. 0’dan 100’e sadece 5,6 saniyede erişebilen X5 xDrive45e’nin elektrik modunda maksimum 140 km/s hıza erişebildiğini de ayrı bir parantez eşliğinde sizlerle paylaşalım. Test verilerine göre 100 kilometrede 2,1 litrelik sarfiyat yapan aracın karbon salınım değeriyse kilometrede 49 gram. En baz versiyonunda havalı ve elektronik adaptif süspansiyon gibi önemli bir donanımla gelen BMW X5 xDrive45e’nin satış süreciyle ilgili planlama detayları önümüzdeki yıl içerisinde netlik kazanacak. 2019 BMW X5 ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili video

2019 BMW X5 tanıtımı