reklamı kapat

POPÜLER

Markanın en güçlü 2.0 litrelik motoruyla geldi; 2019 BMW X2 M35i ve özellikleri

M tarihi için de oldukça öneli bir versiyon olarak karşımıza çıkan 2019 BMW X2 M35i, son dönemlerde milat niteliği taşıyan nadir isimlerden birisi olacak.

BMW’nin kompakt sınıfa getirdiği yepyeni bir karakter olarak yollara çıkan X2 ile tanışmamız üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Sport coupe formunun premium crossover sınıfına yansıması olarak lanse edilen modelde kullandığı karakterle kullanıcıların dikkatini çekmeyi başaran marka, yurt dışında 35.000 ile 38.000 dolar gibi fiyatlarla satışları da başlamış durumda. Türkiye’de de ilgi görebilme ihtimali yüksek olan X2’nin tanıtım gününden itibaren en merak edilen versiyonu da artık rekabete hazırlanmış şekilde karşımızda duruyor. Beraberinde BMW’nin satışa sunduğu en güçlü 2.0 litrelik makineyi de getiren X2 M35i, ailenin en üst noktasına da yerleşmiş durumda. Dört tekerlekten çekişli olarak satın alınabilecek tek model konumunda da olan M35i, aynı zamanda M departmanı tarafından geliştirilmiş ilk dört silindirli makineyi de barındırıyor. Bu da aynı zamanda BMW’nin bir seri üretim versiyonunda kullandığı en güçlü dört silindirli makine anlamına da gelmekte.

“En”in rakamları

2019 BMw X2 M35i performans felsefesi taşıyan bir otomobil olduğu için ilk olarak bize sunduğu rakamlardan konuşmak gerekiyor. Baktığımızda, yer verilen 2.0 litrelik makinenin 306 beygir güç ve 450 Nm tork değerlerini ürettiğini görüyoruz. Benzinli bir motor olmasına rağmen üretilen tork değerinde iyi bir iş çıkartan M ekibi, bu motoru 8 ileri Steptronic şanzıman ile kombin ediyor. Peki tüm bu bileşenlerin sunduğu performans rakamları nasıl? xDrive çekiş sistemi, Launch Control (kalkış kontrolü) ve M performans dokunuşlarıyla birlikte X2 M35i’nin 0’dan 100’e hızlanması 4,9 saniye sürüyor. Maksimum hız değeri şimdilik paylaşılmayan modelde M Sport diferansiyel kilidinin yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Fark yaratan donanımlar

Hepimizin bildiği gibi M demek sadece performans değerlerinin artışından ibaret demek değil. X2’nin gövdesinde fark yaratan tampon paketiyle başlayan değişimler; 20 inç‘e kadar seçilebilen özel tasarım jantlar, Full LED ışıklandırma grubu ve M fren sistemi gibi noktalarla tamamlanıyor.Kokpit bölümüne geçtiğimizde ise M koltuklar, özelleştirilmiş ekran ve head-up display gibi noktaların kullanıcı deneyiminde fark yaratacağını söyleyebiliriz. Kasım ayı itibarıyla üretim bandına çıkacak olan BMw X2 M35i’nin Avrupa pazarına satışı için Mart 2019‘a kadar beklememiz gerekecek. Fiyatların da satış sürecine yakın bir zaman dilimi içerisinde açıklanmasını bekliyoruz.

İlgili video

BMW X2 tanıtım görüntüleri