reklamı kapat

POPÜLER

Konsept Dodge Viper (1989)

Bir efsane tarih oldu; İşte üretim bandından inen son Dodge Viper

Markanın baş tasarımcısının resmi Instagram hesabından paylaştığı son Viper, gözümüzde bir anda 25 yıllık hikayenin canlanmasına neden oldu.

Resmi duyurusunu sizlerle şubat ayı içerisinde paylaştığımız Dodge Viper’ın üretimden kalkması sürecinin artık sonuna gelindi. Dodge’un ilk olarak 1992 yılında kullanıcılarla buluşturmaya başladığı ve kısa sürede ikonik bir model haline gelen Viper, on silindirli motoru, logosu, ve tasarımıyla kendi hayran kitlesini yaratmayı başarmış bir otomobil olarak hafızalardaki yerini koruyor. FIAT-Chrysler tasarımcısı Ralph Gilles‘ın resmi Instagram hesabından paylaştığı görseller eşliğinde duyurduğu son Viper, Detroit’teki üretim bandını son kez tamamlayarak 25 yıllık macerasını noktaladı.

Konsept Dodge Viper (1989)


Yer aldığı dizi ve film projeleriyle döneminin en ünlü otomobillerinden birisi olan Viper’ın tarih sahnesine çıkışı, sokaklara çıkışının üç yıl öncesine dayanıyor. Konsept versiyonunun gösterimi 1989 yılı Uluslararası Kuzey Amerika Otomobil Fuarı‘nda yapılan Viper’ın o dönem hayata geçirileceğine çok ihtimal verilmiyordu. Tasarımının yanında 400 beygirlik V10 motoruyla spor otomobil dünyasında meteor etkisi yaratan Viper’ı konsept versiyona birebir oranda sadık şekilde hayata geçiren Dodge, sürecin sonunda bir efsane yaratmayı başardı. En büyük çıkışını 1996 yılında GTS Coupe ile yapan Viper, üretim süreci boyunca Nürburgring‘de hız rekoru da elde etmeyi başardı. Otomobil dünyasında kendi satırlarını oluşturmayı başarmış bir model olarak akıllarımızdaki yerini koruyacak olan Viper’ın, ikonik tasarımı ve “keskin dişleriyle” gelecekte tekrar hayata dönmesini dilemekten başka şimdilik yapabilecek pek bir şeyimiz yok. Bu güzel macera için teşekkürler Viper…