reklamı kapat

POPÜLER

2020 BMW 1 Serisi

Ön tekerlekten çekişli altyapısıyla 2020 BMW 1 Serisi karşımızda [Video]

Beraberinde yepyeni bir sürüş deneyimi getiren 2020 BMW 1 Serisi, ürün gamını tamamlayacak tasarım karakteriyle bir öncekinden ayrılıyor.

2020 BMW 1 Serisi, arka tekerlekten çekişli altyapıya veda edeceğinin açıklandığı ilk günden beri aklımızda yer edinmişti. Beraberinde getireceği yepyeni sürüş dinamiklerinin yanında artık daha çok günlük odaklı bir kullanıma olanak tanıyacak olan bu değişim hala tartışma konusu. Kimileri için atılan bu hamle yerinde kimileri içinse değil. Tüm bu atışmaların gölgesinde kendisiyle ilgili bir süredir detayların konuşulduğu yeni jenerasyon artık tüm çıplaklığıyla karşımızda duruyor. Yalnızca altyapısıyla değil dış ve iç tasarım detaylarıyla da hatırı sayılır değişimlerin gözlemlendiği otomobilde, daha ferah iç yaşam alanı da elde ettiğimiz nitelikler arasında.

2020 BMW 1 Serisi karşımızda tasarım ve donanım noktaları

Yeni 1 Serisi’nin rakamsal verilerine geçmeden önce tasarımıyla ilgili öne çıkan noktalardan bahsetmek istiyoruz. Araç üzerinden uygulanan yeni formülle birlikte bir önceki jenerasyonun arka stop tasarımı başta olmak üzere kendine has bazı çizgileri tamamen ortadan kaldırılmış durumda. Bu da en üstten en alta kadar BMW çizgilerinin birbirini tamamlayan sadelikte yolda olacağı anlamına geliyor. Yapılan değişimlerle birlikte 1 Serisi’nin çizgileri bizim aklımıza daha çok X2‘ye olan benzerliği getirdi. Özellike C sütunundan arkaya doğru ilerleyen yapının buradaki payı oldukça fazla. Böbrek ızgaralar da büyümeden nasibini fazlasıyla almış. Tüm bunlara ek olarak yeni far tasarımları, tamponlar ve gövde elementlerinin bir araya gelmesiyle jenerasyonun karakteri de ortaya çıkartılmış.


2020 BMW 1 Serisi’nin ebatsal verileriyse bölüm bölüm farklılaşıyor. Örneğin araç bir öncekinden uzunluk bazında 5 milimetre (4.319 milimetre), aks mesafesin kısmında ise 20 milimetre (2.670 milimetre) daha geride. Araç genişlik kısmında ise 34 milimetre (1.799 milimetre), yükseklik kısmında ise 13 milimetre (1.434 milimetre) daha ileride. Resmi kaynakların bu alanda verdiği diğer bilgilere baktığımızda bizleri içeride 33 milimetre iyileşmiş diz mesafesi, 19 milimetre iyileşmiş baş mesafesi ve 20 litre iyileşmiş bagaj hacmi (380 litre) gibi kayda değer iyileşmeler karşılıyor. Özellikle aks mesafesi ve uzunluk kısmında geriye gitmesine rağmen ön tekerlekten çekişli altyapının bir getirisi olarak içeride çok daha konforlu bir alan vadeden 1 Serisi’nin ilk kez elektrikli bagaj kapağı opsiyonuyla satışa sunulacağını da bu noktada belirtmeden geçmeyelim. Son olarak ailenin diğer üyelerinden tanıdığımız kokpit çizgilerine 10,25 inçlik dijital sürücü ekranı ve 8,8 inçlik multimedya ekranın eşlik edecek olması yine beklediğimiz yenilikler arasında karşımıza çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Motor seçenekleri

Kullanıcılar yeni jenerasyon içerisinde sunulan dizel ve benzinli motor seçeneklerini farklı seviyeler üzerinden satın alabilecek. 118i versiyonun içerisinde gelen 1,5 litrelik giriş seviyesi benzinli motorun 138 beygir güç ve 220 Nm torkla hizmet edeceğini görüyoruz. Dizel ayağının giriş seviyesinde ise 116d versiyonuyla gelecek yine 1,5 litrelik ünite karşımıza çıkıyor. Bu motor 114 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor. Giriş seviyesi her iki motorda 6 ileri manuel şanzıman standart olarak sunulurken, ek ücretle 7 ileri otomatik de tercih edilebilecek. Ürün gamının en tepesinde ise dört tekerlekten çekişli altyapıyla gelen 2.0 litre motorlu M135i yer alıyor. 302 beygir güç ve 450 Nm tork üreten bu motoru, markasının bugüne kadar ürettiği en güçlü dört silindir olarak da X2’den biliyoruz. 8 ileri otomatik şanzımanın standart olarak sunulduğu bu versiyon 4,8 saniyede 0’dan 100’e erişebilirken maksimumda 250 km/s hıza çıkabilecek. Ailenin diğer iki dizel versiyonunun teknik verileri ise şu şekilde;

118d – 147 beygir güç – 350 Nm tork
120d – 188 beygir güç – 400 Nm tork

2020 BMW 1 Serisi’nin kısa süre içerisinde başlayacak üretim sürecinin ardından ilk teslimatlarının yılın son çeyreğinde yapılması bekleniyor.