reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14 Apple iPhone OS iOS 14 Apple iPhoneOS

iOS 14 ile kullanıma çıkacak ilginç uygulama özelliği

Teknoloji devi Apple, iOS 14 sızıntıları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sefer uygulama ile alakalı ilginç bir özellik karşımızda bulunuyor.

Resmi olarak WWDC 2020 kapsamında tanıtılacak iOS 14 en son duvar kağıdı konusunda bazı kullanıcıları memnun edecek özelleştirme seçenekleri sunacak haberiyle gündeme gelmişti. Ayrıca yeni sürüm ile halen yüzde 100 kesin olmasa da ana ekrana “widget” ekleme dönemi de başlayabilir denilmişti. Şimdi ise sürümün kodlarında bulunan Clips API gündemde. Söylendiği kadarıyla iOS 14, kişilerin bir uygulamayı tamamen indirmeden kullanmasına imkan tanıyacak. Ancak burada bir deneme sürümünden ya da App Store içinde denemeden bahsetmiyoruz. QR kod temelli çalışacağı söylenen bu “Clips” özelliği, söylendiği kadarıyla QR kodu tarattığınız zaman karşınıza normal bir internet sitesi yerine bazı özellikleri interaktif olarak kullanılabilir uygulama bölümleri getirecek. Uygulaması sistemde yüklü olmayan servislerin bağlantılarında / içeriklerinde görev yapacak gibi görünen Clips, kağıt üstünde ilginç görünmesine rağmen şu haliyle çok da gerekli durmuyor. Sonuçta uygulama indirme konusunda hemen hemen kimsenin bir sorunu bulunmuyor. Bu altyapı, uygulamaları indirmeden deneme şansı verecek şekilde App Store içerisinde olsa çok daha güzel olurmuş gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemi ile başka yenilikler de var

Yeni sürüm, sızdırıldığı kadarıyla yeni bir egzersiz uygulaması ile geliyor. Seymour kod adlı bu yeni uygulama içinde özel egzersiz videoları indirileceği ve buradaki hareketlerin Apple Watch üstünde takip edilerek kararlı bir egzersiz / aktivite takibi yapılabileceği aktarılıyor. iPadOS 14 için Apple Pencil özelinde optik karakter tanımla desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor. Bu sayede el yazıları düzenlenebilir olarak kaydedebilecek deniyor. Bu arada yeni sürüm ile Apple, kişilerin iPhone ve iPad üzerindeki yerleşik uygulamaları “tam anlamıyla” değiştirmesine imkan tanıyacak. Yani kişiler Safari ve yerleşik e-posta uygulaması Mail’i “standart istemciler olarak” Chrome ya da Gmail ile değiştirebilecek.

İlginizi Çekebilir

Pil ömrü dikkat çeken akıllı saat modeli