reklamı kapat

POPÜLER

iOS 14 Apple iPhone OS iOS 14 Apple iPhoneOS

iOS 14 işletim sistemi için korkutucu açıklama

Resmi olarak WWDC 2020 kapsamında tanıtılacak iOS 14 işletim sistemi için gerçekten korkutucu bir gelişme gündemde yer alıyor.

Koronavirüs nedeniyle internet üzerinden düzenlenecek WWDC 2020’nin yıldızı iOS 14, biliyorsunuz geçtiğimiz dönemde birçok yeni özellik sızıntısı ile gündeme gelmişti. İşte bu sızıntıların geçtiğimiz şubat ayından beri internette dolanan sızıntı üzerinden yapıldığı ortaya çıktı. Aktarıldığı kadarıyla hem güvenlik araştırmacıları hem de hacker’lar, şubat ayından bu yana işletim sisteminin ilk sürümlerinden birisine sahip ve aktif olarak inceliyor. Bu durum elbette endişe verici görünüyor. Çünkü işletim sistemi üzerinde uzun zamandır yapılan çalışmalar, potansiyel açıklar üstünden esas çıkışta ciddi tehlikeler doğurabilir deniyor. iOS 14’ün bu kadar erken şekilde nasıl sızdığı anlaşmazken, bu durumun Apple tarihinde bir ilk olduğu düşünülüyor. Konu hakkında tahmin edebileceğiniz üzere herhangi bir açıklama yapmayan teknoloji devi, barda unutulan iPhone kadar kötü bir durumla karşı karşıya gibi duruyor. Bu durumun yıl sonuna doğru çıkacak işletim sistemine nasıl bir etki edeceği ise oldukça merak ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iOS 14 işletim sistemi ile ne yenilikler var?

İşletim sistemi ilk olarak duvar kağıdı konusunda bazı kullanıcıları memnun edecek özelleştirme seçenekleri ile yolda. Ayrıca yeni sürüm ile halen yüzde 100 kesin olmasa da ana ekrana “widget” ekleme dönemi de başlatabilir deniyor. Söylendiği kadarıyla iOS 14, kişilerin bir uygulamayı tamamen indirmeden kullanmasına da imkan tanıyacak. Ancak burada bir deneme sürümünden ya da App Store içinde denemeden bahsetmiyoruz. QR kod temelli çalışacağı söylenen bu “Clips” özelliği, söylendiği kadarıyla QR kodu tarattığınız zaman karşınıza normal bir internet sitesi yerine bazı özellikleri interaktif olarak kullanılabilir uygulama bölümleri getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşletim sistemi ayrıca yeni bir egzersiz uygulaması ile geliyor. Seymour kod adlı bu yeni uygulama içinde özel egzersiz videoları indirileceği ve buradaki hareketlerin Apple Watch üstünde takip edilerek kararlı bir egzersiz / aktivite takibi yapılabileceği aktarılıyor. iPadOS 14 için Apple Pencil özelinde optik karakter tanımla desteği de yolda bulunanlar arasında yer alıyor. Bu sayede el yazıları düzenlenebilir olarak kaydedebilecek deniyor. Bu arada yeni sürüm ile Apple, kişilerin iPhone ve iPad üzerindeki yerleşik uygulamaları “tam anlamıyla” değiştirmesine imkan tanıyacak. Yani kişiler Safari ve yerleşik e-posta uygulaması Mail’i “standart istemciler olarak” Chrome ya da Gmail ile değiştirebilecek.

İlginizi Çekebilir

Pil ömrü dikkat çeken akıllı saat modeli