reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA

SpaceX’in tarihi “insanlı görevi” için heyecanlandıran geri sayım başladı!

Özel uzay şirketi SpaceX, üzerinde çok uzun zamandır çalıştığı için tarihi insanlı görev için onayı aldı. Heyecanlandıran görev için geri sayım başladı.

SpaceX, hep söylediğimiz gibi şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Yani firmanın roketleriyle Dünya atmosferi dışına hiçbir normal insan ya da bir astronot taşınmadı. Elon Musk uzun zamandır bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. Daha önce de aktardığımız üzere ABD şu an astronotlarının ISS’e çıkarılması için Rusya’ya tam 80 milyon dolar ödeme yapıyor. Bu durum 2011 yılından beri bu şekilde sürüyor. Ancak işler 27 Mayıs tarihinde bir aksilik olmaz ise değişecek. Çünkü Elon Musk‘ın gözde şirketi SpaceX, önümüzdeki hafta Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘i uzaya götürüyor. Kennedy Space Center içerisindeki Launch Complex 39A’ya konumlandırılan Falcon 9 ve Crew Dragon, hava şartlarında bir değişiklik olmaz ise 27 Mayıs tarihinde bir ilke imza atmaya çok yakında bulunuyor. Bunun bir özel uzay şirketi için de ilk olacağı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, kısa süre önce bir simülatör yayımlamıştı

Direkt olarak burada ulaşabileceğiniz tarayıcı tabanlı ücretsiz simülatör, Falcon 9 roket ile uzaya çıkarılan Crew Dragon uzay aracının ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kenetlenme sürecini size bırakıyor. Akıllı telefonlar üzerinden de kontrol edilebilen simülatör, gerçekten güzel hazırlanmış ve kenetlenme sürecin nasıl işlediğini ve sürecin zorluğunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

İlgili Video