reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA

SpaceX’in tarihi denemesine kötü hava engeli!

 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 14:43

Özel uzay şirketi SpaceX, NASA desteğiyle çok uzun zamandır üzerinde çalıştığı tarihi insanlı görevin ilk aşamasına çıkamadı.

SpaceX, uzun yılardır uzaya kargo / uydu taşımasına rağmen şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmemişti. Yani firmanın roketleriyle Dünya atmosferi dışına hiçbir normal bir insan ya da bir astronot taşınmamıştı. Elon Musk uzun zamandır bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyordu. Çünkü ABD astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS’e çıkarılması için Rusya’ya tam 80 milyon dolar ödeme yapıyor ve bu durum 2011 yılından beri bu şekilde sürüyordu. İşte bu Rusya bağımlılığı kısa süre önce değişecekti. Şirket Falcon 9 roketi önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘i Dünya dışına çıkarmaya çalışacaktı. Ancak Kennedy Space Center çevresindeki kötü hava durumu buna izin vermedi. Bu yüzden kalkış de 1-2 hafta sonraya ertelendi. Bu iptal elbette herkes için kötü oldu. Ancak haklı olarak kimse en ufak bir riske dahi girmek istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, geçtiğimiz hafta bu konuyla bağlantılı bir simülatör yayımlamıştı

Direkt olarak burada ulaşabileceğiniz tarayıcı tabanlı ücretsiz simülatör, Falcon 9 roket ile uzaya çıkarılan Crew Dragon uzay aracının, ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kenetlenme sürecini kullanıcılara bırakıyor. Akıllı telefonlar üzerinden de kontrol edilebilen simülatör, gerçekten güzel hazırlanmış ve kenetlenme sürecin nasıl işlediğini ve sürecin zorluğunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

İlgili Video

İLGİLİ HABERLER