reklamı kapat

POPÜLER

OPPO M1 işlemci

OPPO’dan Huawei ile bağlantılı işlemci hamlesi

Çin merkezli büyük teknoloji firması OPPO, Huawei ve son dönemde yaşadıkları nedeniyle işlemci konusunda vites yükseltiyor.

Biliyorsunuz Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği yapıyor. ABD bu kararı ile Huawei‘nin ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınan kararın merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei firmasına işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. İşte bu durum tüm Çin merkezli teknoloji firmaları riske sokuyor. Bunlardan birisi de OPPO. Teknoloji devi uzun süredir kendi işlemcisini üretiyor haberleriyle gündeme geliyor. Bu işlemci için Speadtrum ve MediaTek gibi birçok alanda yer alan firmadan mühendis aldığı aktarılan firma, son gelişmeler ışığında kendi işlemcisini kullanıma çıkarma konusunda vites artırmış durumda. Burada eskiye nazaran agresif bir atılım gerçekleştirdiği aktarılan firma, bir an önce ABD’li şirketlere olan bağını bitirmek ve bağımsız olarak devam etmek istiyor gibi görünüyor. Bu da elbette mantıklı duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO kendi mobil işlemcisiyle ses getirebilir

Şu an farklı firmaların işlemcilerini kullanan şirket, kendi işlemcisini üretme konusunda adımlar atan tek firma da konumunda değil. Biliyorsunuz Xiaomi de bu alanda bazı planlar yapıyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda duyduğumuz kadarıyla Xiaomi kendi işlemcisini üretme fikrini tamamen rafa kaldırdı. Firma bunun yerine odağını düşük güçlü Bluetooth ve RF çiplere yöneltti deniyor. Bu da şirketin gelecek telefonlarında yine Qualcomm ya da MediaTek imzalı işlemcilerin olacağını gösteriyor. Firmanın bu kararından ileride pişmanlık duyabileceğinde korkuluyor.

İlginizi Çekebilir

Vivo’nun çok merak edilen modeli