reklamı kapat

POPÜLER

Huawei

ABD’nin Huawei hamlesine Çin’den büyük karşı atak!

Huawei, kısa süre önce ABD’nin yeni bir hamlesi ile karşı karşıya kaldı. İşte buna Çin’de çok sağlam bir karşı atak geliyor gibi görünüyor.

Tam olarak ne oldu? Geçtiğimiz aylarda Trump yönetimi Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor haberleri gündeme gelmişti ve kısa süre önce bu durum netleşmişti. ABD temel olarak Huawei‘nin ile ana işlemci üreticilerinden TSMC gibi firmalarla olan ticari ilişkisini kesmeyi amaçlıyor. Yürürlüğe alınacak kararın merkezinde temel olarak işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Aktarıldığı kadarıyla şu an Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. Yeni dönemde artık TSMC olmak üzere birçok firma Huawei için işlemci üretmeden önce ABD’den izin almak zorunda kalacak deniyor. Bu izin de görüldüğü kadarıyla verilmeyecek. İşte bu büyük adıma karşı Çin hükümeti de sağlam bir karşılık planlıyor.

Söylendiği kadarıyla büyük ülke yakın zamanda Apple, Cisco ve Qualcomm gibi dev firmaları “güvenilmez” listesine alacak ve Boeing’den de uçak almayı durduracak. Ülkenin bu güvenilmez listesine alacağı Çin’e oldukça bağımlı durumdaki ABD’li firmaları yasal birçok işlem (Soruşturma, inceleme, yasak vb.) ile sıkıştıracağı, Huawei’nin yaşadıklarını görmelerini sağlayacağı ve Huawei’ye yönelik hamlenin karşılığını bu şekilde vereceği aktarılıyor. Bu da gerçekten çok önemli duruyor. ABD’nin büyük teknoloji devleri kesinlikle Çin’e muhtaç durumda ve Donald Trump’ın Çin’e yönelik hamleleri yerel firmaları oldukça zora sokacak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için kısa süre önce ambargo uzatılmıştı

Daha önce de aktardığımız üzere başkan Trump, Çin merkezli dev firmaya yönelik ambargoyu 2021 Mayıs ayına kadar uzatma kararı aldı. Huawei ve aynı zamanda yine Çin merkezli ZTE gibi firmaların “ulusal güvenlik riski” oluşturmaya devam ettiği gerekçesiyle alınan bu karar, Huawei’nin ABD’li şirketlerle olan ie yapamama durumunun devam edeceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası

İLGİLİ HABERLER