reklamı kapat

POPÜLER

huawei

Huawei tarafından yeni Google açıklaması: “İstiyoruz”

ABD ambargosu altında olduğundan Google tarafından Android lisansı alamayan Huawei, bu konuda yeni bir açıklamada bulundu.

Huawei, biliyorsunuz yeni telefonlarını GMS değil HMS temelli AppGallery üstüne kuruyor. Burada gerçekten büyük adımlar atan, dev yatırımlar yapan ve kendi ekosistemini kurmaya çalışan firma, yine de ilerleyen dönemde Google ile yeniden çalışmak istiyor. Kısa süre önce konuşan firmanın önemli ismi Richard Yu, Google servisleri ve Play Store’u yeniden telefonlarında kullanmak istediklerini belirtti. GMS ile HMS’yi bir arada sunmak isteyen firma, biliyorsunuz Android lisansı olmadığı için yeni telefonlarıyla geri planda kalıyor. Bu arada durumu değiştirmeyi Huawei kadar Google da istiyor. Google’ın ABD hükümetine Android lisansını Huawei’ye yeniden vermek adına baskı yaptığı biliniyor. Bu anlamsız sorunun ne zaman çözüleceği ise tam olarak bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ABD, Huawei tarafını işlemci konusunda da sıkıştırmanın peşinde

Trump yönetimi, Huawei’nin akıllı telefon işlemcilerine erişimini kısıtlayacak bir düzenleme değişikliği planlıyor. Bu yapılması masada olan hamleyle Huawei‘nin işlemci üreticileri firmalarla olan ticari ilişkisini kesmek amaçlanıyor. Önerinin merkezinde işlemci üretiminde kullanılan ABD yapımı ekipmanları kullanan firmaları, lisans anlaşmalarıyla Huawei’ye işlemci sağlama konusunda engellemek yer alıyor. Daha önce aktarıldığı kadarıyla Çin’de ABD’nin ekipmanlarını kullanmadan işlemci üretimi yapılmıyor. ABD bu firmaların kendilerinden izin almadan Huawei’ye işlemci sağlamasını engellemek istiyor, bu da Huawei için elbette kötü görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası