reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Mate 30

Huawei CEO’sundan iddialı Mate 30 açıklaması

Huawei Tüketici Elektroniği Grubu CEO’su Richard Yu, yeni tanıttıkları Mate 30 Pro ve Mate 30 modelleri hakkında önemli açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Huawei, artık herkesin bildiği üzere uygulanan ambargo nedeniyle Huawei Mate 30 ailesi için Google’dan Android lisansı alamadı. Durum böyle olunca modellerin içerisinde Google uygulamaları ve servisleri yer almıyor. Aşağıda biraz daha detaylandırdığımız bu süreç, firmanın yeni modelleriyle hiç satış yapamayacağı anlamına gelmiyor. Çünkü firmanın elinde halihazırda uzun süredir Google servislerinin olmadığı dev Çin pazarı bulunuyor. Burada Çin merkezli bir şirket olarak çok güçlü olan Huawei, Richard Yu’nun açıklamasına göre Mate 30 ailesinden en az 20 milyon adet satmayı hedefliyor. Ambargo nedeniyle düşen satışların hızlı şekilde toparlandığını belirten Yu, kişilerin ürünlerini çok sevdiklerini aktarıyor. Oldukça güçlü tasarlanan her iki model için de umutlu olan firma, halen modellerin Çin dışında satılıp satılmayacağı hakkında bilgi vermiyor. Modellerin fiyatını “euro” üstünden veren firmanın, buna karşın şimdilik Avrupa ve Türkiye satışı planlamadığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 ailesi hakkında başka neler söylendi?

Lansmanda konuşan Richard Yu, ambargo nedeniyle Google Mobile Services (GMS) kullanamadıklarını aktarmış ve bunun yerine modellerin Huawei Mobile Services (HMS) üstüne kurulduğunu aktarmıştı. Bu durumda Play Store uygulama marketine erişimi olmayan ve GMS isteyen uygulamalar normal olarak yüklenemeyen telefonlar, bunun yerine Huawei’nin uygulama marketi AppGallery‘i kullanıyor.

Bu market içinde şu an 45 binden fazla uygulama olduğunu aktaran Richard Yu, marketi büyütmek için ciddi bir bütçe ayırdıklarını belirtti ve burada geliştiricilere büyük bir iş düştüğünü aktardı. Richard Yu daha sonra yaptığı açıklamada ise ambargonun ilerleyen dönemde kalkması halinde Google uygulamalarını bir gecede telefonlara gönderebileceklerini söyledi.

İlgili Video