reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Huawei

Samsung’dan Huawei’ye ilginç Mate 30 göndermesi

Huawei Mate 30 Pro ve Mate 30 modelleri Google uygulamaları olmadan geldi. İşte bu duruma Samsung ilginç bir gönderme yaptı.

Huawei, biliyorsunuz uygulanan ambargo nedeniyle Huawei Mate 30 ailesi için Google’dan Android lisansı alamadı. Durum böyle olunca modellerin içerisinde Google uygulamaları ve servisleri yer almıyor. İşte bunu değerlendirmek isteyen Samsung İspanya, Mate 30 lansmanı sürerken kullanıcılara aşağıdaki e-postayı gönderdi. Bu e-posta içerisinde Google uygulamaları olan bir Galaxy Note 10 karşımıza çıkıyor. Üstte ise “Güncellemeler, uygulamalar ve Google servisleriyle iyi eğlenceler” yazıyor. Yani bizim telefonlarımızda tüm Google uygulamaları var diye Samsung, aslında burada çok garip bir adım atıyor. Çünkü Güney Kore bir merkezli bir isim olarak Samsung’un da ilerleyen dönemde bu duruma düşme ihtimali her zaman bulunuyor. Google’ın Android işletim sistemi için Huawei gibi müşterilerinden birisi olan Samsung’un, bu tarz durumlarda daha sağduyulu olması gerekiyor. Huawei kadar Samsung’un da geleceği için kendi ekosistemini kurması çok mantıklı görünüyor. Siyasal savaşlar görebileceğiniz üzere büyük zararlara yol açabiliyor. Güney Kore ile Japonya arasındaki sorunlar ciddi şekilde kötü etkilenen firmanın bu mesajı gerçekten pek mantıklı görünmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 30 ve Mate 30 Pro hakkında firmadan resmi açıklamalar da geliyor

Lansmanda konuşan Richard Yu, hatırlarsınız ambargo nedeniyle Google Mobile Services (GMS) kullanamadıklarını aktarmış ve bunun yerine modellerin Huawei Mobile Services (HMS) üstüne kurulduğunu aktarmıştı. Bu durumda Play Store uygulama marketine erişimi olmayan ve GMS isteyen uygulamalar normal olarak yüklenemeyen telefonlar, bunun yerine Huawei’nin uygulama marketi AppGallery‘i kullanıyor.

Bu market içinde şu an 45 binden fazla uygulama olduğunu aktaran Richard Yu, marketi büyütmek için ciddi bir bütçe ayırdıklarını belirtiyor ve burada geliştiricilere büyük bir iş düştüğünü aktarıyor. Richard Yu daha sonra yaptığı açıklamada ise ambargonun kalkması halinde Google uygulamalarını bir gecede telefonlara gönderebileceklerini aktarıyor. Ancak ambargonunu kalkması yönünde atılmış hiçbir adım ya da açıklama bulunmuyor.

İlgili Video