reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Huawei

Huawei sonrası Samsung; dev firma için zor günler kapıda!

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Güney Kore ve Japonya arasındaki gerginlikten çok kötü etkilenecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz dönemde Güney Kore Yüksek Mahkemesi, Japon devi Mitsubishi’yi İkinci Dünya Savaşı döneminde 10 Güney Kore vatandaşını zorla çalıştırdığı gerekçesiyle maddi tazminat ödemeye mahkum etmiş ve bu önemli sonuçlar doğurmuştu. Japonya bu kararı protesto etmek için Güney Kore’ye ekonomik yaptırımları gündeme getirdi ve bazı adımlar atıldı. Gelen bilgilere göre Japonya, Güney Kore’ye yapılan florlanmış poliimid ve hidrojen florür ihracatını sınırladı. Bu ürünleri Güney Kore’ye ihraç eden Japon şirketlerinin şu an hükümetten en az 90 gün süren bir onay alması gerekiyor deniyor. Burada direkt olarak yarı iletkenlerin ve mobil ekranların üretiminde kullanılan malzemeleri hedef alan Japonya, Samsung için çok büyük önem arz ediyor. Çünkü Samsung’un bu malzemelerin neredeyse yüzde 90’ı için Japon ithalatına bağımlı olduğu belirtiliyor. Durum böyle olunca Samsung’un üretimi ve bağlantılı olarak geleceği ciddi şekilde tehlikeye giriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni gelen bilgilere bakılırsa Samsung’un birçok üst düzey yetkilisi şu an Japonya’da yer alıyor ve gelecek için çözüm bulmaya çalışıyor. İş yaptığı şirketlere stok artırmaları konusunda bildirim yapan firma, süreçte şimdilik sorun yaşamayacak ancak ilerleyen süreçte zora düşecek gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Galaxy Note 10 ailesinde de kullanılacak 7 nm Exynos 9825 işlemcilerin üretimini yüzde 10 düşürdüğü belirtilen firma, yaşanan durum nedeniyle diğer firmaları da korkutuyor. Kısa süre önce Apple’ın Güney Kore’ye üst düzey isimlerini gönderdiği gelen bilgiler arasında.

Söylendiği kadarıyla bu isimler Samsung’un gelecek iPhone modellerine yeterli sayıda DRAM ve NAND birimi sağlayıp sağlayamacağı konusunda endişe duyuyor ve garanti istiyor. Buna ek olarak iPhone ekranlarında da sorun olduğu biliniyor. Apple’ın geleceği için önemli bir karar verdiği ve Samsung Display‘e verdiği 100 milyon dolarlık OLED panel siparişini iptal ettiği taze haberler arasında bulunuyor. Gelecek modellerinde Çin merkezli BOE üretimi OLED’ler kullanacak denilen Apple,  bir “müşteri” olarak kendisini düşünüyor. Bu arada Amazon, Microsoft ve Google gibi isimlerin de Samsung ile görüşme içerisinde olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ile Huawei durumu benzerlikler gösteriyor

İki olayda da ülkeler arasındaki kriz şirketleri vuruyor. Daha önce de söylediğimiz gibi ABD ile Çin savaşından Huawei zarar görüyor, Güney Kore ile Japonya savaşından ise Samsung büyük zarar görecek gibi duruyor. Bu konudaki gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Video