reklamı kapat

POPÜLER

Güney Kore fazla mesai

Fazla çalışmayı önlemek için ilginç bilgisayar kapatma uygulaması

Japonya sürekli olarak aşırı mesai yapan çalışanlar ile gündeme geliyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yüksek çalışma saatleri üzerine kurulan iş kültürü nedeniyle oluşan bu durum, Güney Kore’de de sorun ediliyor. İşte ülke bunun için yeni bir sisteme geçiyor.

Yerel medyadan gelene habere göre Güney Kore, fazla çalışmayı önlemek için ilginç bilgisayar kapatma yöntemini uygulamaya geçiriyor. Fazla çalışma kültürünü ortadan kaldırmak isteyen ülke, bunun için Seul’da ilginç bir denemeye başlıyor. Buna göre 30 Mart Cuma günü kamu çalışanlarının bilgisayarları saat 20.00’de kapatılacak. Nisan ayının ikinci ve dördüncü haftalarındaki cuma günlerinde çalışanlar bilgisayarlarını saat 19.30’da kapatacak. Mayıs ayından itibaren ise her cuma günü kamu görevlileri 19.00’da bilgisayarlarını kapatarak iş yerinden ayrılacak. Tüm çalışanlar için geçerli ve bazı şartlar haricinde zorunlu olan bu uygulama, daha önce görülmemiş bir örnek olarak nitelendiriliyor. Çalışanların çoğu ise ilginç olarak bunu istemeyerek daha fazla çalışmayı yeğliyor. Yapılan açıklamaya göre Güney Kore’de kamu görevlileri yılda 2.738 saat çalışıyor. Bunun dünyanın en yükseklerinden olduğu belirtiliyor ve sağlık / sosyal sorunlar nedeniyle azaltılması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürece Japonya, Güney Kore’den daha teknolojik yaklaşıyor

Japonya’da yer alan iki şirket tarafından geliştirilen bir drone sisteminin ofisler içerisinde uçması ve ofiste  fazla mesaiye kalan insanları evlerine gitmeleri konusunda uyarması amaçlanıyor. Daha önce 2018 Nisan ayında göreve başlayacağını duyduğumuz sistem, Güney Kore’nin çözümünden daha az etkili görünüyor.

İlgili Video

Çalışma hayatını değiştirecek otonom sistemlerden bir tanesi