reklamı kapat

POPÜLER

Steven Spielberg Netflix

Steven Spielberg’den enteresan Netflix filmleri açıklaması

Yakında vizyona girecek Ready Player One filminin yönetmenliğini üstlenen Steven Spielberg enteresan açıklamalara imza attı. Netflix filmlerine dair yaptığı yorum bir süre sinema gündemini meşgul edecek gibi görünüyor.

Bildiğiniz gibi Netflix son yıllarda orijinal işleriyle adından fazlasıyla söz ettiriyor. Bunlar kimi zaman başarılı diziler veya çeşitli prestijli ödül törenlerinde yarışması istenen filmler olabiliyor. Üstelik platformun uzun zamandır Oscar kazanmayı amaçladığı da biliniyor. Bu amacına da geçtiğimiz 90. Oscar Ödülleri‘nde erişti diyebiliriz. En İyi Belgesel ödülüne layık görülen Icarus, Netflix imzası taşıyordu. Platformun yakın gelecekte En İyi Film ödülünü kazanacak işler için çalışmalara başlayacağını tahmin etmek zor değil. Süreç bu yönde ilerlerken Steven Spielberg internet platformlarına yönelik görüşlerini açıkladı. Netflix gibi platformlarda izleyici karşısına çıkan işlerin Oscar Ödülleri’nde yarışmaması gerektiğini, onların yerinin Emmy Ödülleri olduğunu ifade etti. Bu düşüncesini de şu sözlerle savundu: “Bir kez televizyon formatına bağlılık gösterdiğiniz zaman artık ürettiğiniz işler televizyon filmi oluyor.” Ünlü yönetmen Netflix’in Oscar adaylığı kazanabilmek için orijinal işlerini kısa süreliğine sinemada göstermesinin durumu değiştirmediğini savunuyor. Bunun sadece adaylığın önünün açılması için aşılması gereken bir engel olarak görüldüğünü düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Doğrusu bu konu sadece Steven Spielberg’in değil, sinemayla ilgini pek çok kişinin zihnini kurcalıyor. Yakın zamanda Cannes Film Festivali‘nin aldığı karar ise dikkat çekici. Ödül komitesi Netflix filmlerini yarışma dışı bırakma kararı almıştı. Bu tercih Oscar Ödülleri’ne de sıçrayacak mı, zaman gösterecek.

İlgili video

Ready Player One fragmanı