reklamı kapat

POPÜLER

Icarus Netflix

Netflix’e Oscar kazandıran orijinal yapım [Video]

90. Akademi Ödülleri’ni geride bırakırken gecenin üzerine konuşulması gereken isimlerinden biri de Netflix oldu.

90. Oscar ödül töreninin en dikkat çeken ismi şüphesiz Guillermo del Toro ve onun imzasını taşıyan Shape of Water oldu. Film yıl içinde de hayli konuşulmuş ve pek çok tartışmaya da sebebiyet vermişti. 13 dalda aday olan Shape of Water, En İyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere 4 dalda Oscar kazandı. Ancak gecenin geride kalan dikkat çekici bir kazananı daha vardı; o da Netflix. Bildiğiniz gibi çevrim içi yayın servisi olan Netflix, özellikle son dönem orijinal içeriklerine ağırlık vermiş durumda. Platformun Oscar’da ilk yer alışı da bu değil üstelik. Daha önce farklı adaylıkları da bulunan Netflix geçtiğimiz yıl The White Helmets isimli belgeselle En İyi Belgesel ödülünü almıştı. Geleneksel medyada ağırlığını hissettiren platform bu yıl da En İyi Belgesel ödülünü Icarus‘la eve götürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix etkisi

Popüler platform bu yıl Mudbound ile En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Şarkı olmak üzere 4 dalda aday olmayı başardı. Ancak ne yazık ki bu alanda eli boş dönen platforma ikinci kez Oscar kazandıransa yine belgesel oldu. Icarus isimli belgeselle Akademi Ödülleri’nde kendini hatırlatan yapımın kendi orijinal filmlerini birkaç sene önce yayınlamaya başladığı göz önüne alınınca bu ödül daha da anlamlı hale geliyor.

Popüler çevrim içi yayın servisine Oscar’ı kazandıran bu yapım Rus bilim insanlarının karıştığı dev doping skandalının perde arkasını anlatıyor. Bir muhbirin hayatını tehlikeye atarak ortaya çıkardığı skandal Türkçe altyazı ile platformda yayında.