reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Oscar

Netflix cephesinden adeta Oscar darbesi

Sinema sektörü ve çevrim içi yayın servisleri arasındaki gerilim devam ederken Netflix, Oscar adaylıklarıyla iddiasını bir kez daha ortaya seriyor.

Başta Netflix olmak üzere çevrim içi yayın servisleri ile sinema sektörü arasındaki gerilim devam ediyor. Bu gerilimin yansımaları kendini ödül törenlerinde de hissettiriyor. Bu yıl iddialı işlerle Altın Küre’den eli boş dönse de Netflix’in iddiası bir parça dahi azalmamış durumda. Oscar adaylarının açıklandığı şu günlerde 2020 Oscar Ödülleri kapsamında popüler çevrim içi yayın servisi 20’nin üzerinde adaylıkla sinema sektörüne “Ben de buradayım.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix, Oscar Ödülleri’nde 24 dalda aday

Çevrim içi yayın servisinin sahip olduğu toplam adaylık 24. Öne çıkan yapımlar ise The Irishman ve Marriage Story oluyor. Martin Scorsese’nin yönettiği The Irishman bizi Amerika’nın en büyük “gizemine” Jimmy Hoffa cinayetine götürmüştü. 10 dalda aday olan filmi ise 6 adaylıkla bir o kadar konuşulan, Adam Driver ve Scarlett Johansson’ın başrolleri paylaştığı Marriage Story izledi. The Two Popes 3 dalda aday olurken American Factory, The Edge of Democracy, Klaus ve I Lost My Body de adaylar arasında boy gösteren yapımlardan oldu.

Netflix adaylıklarını diğerleriyle kıyaslamak gerekirse, Disney‘in Fox yapımlarıyla beraber 22 dalda, Sony‘nin 20 dalda, Warner Bros‘un 11’i Joker olmak üzere 12 dalda, Universal‘ın ise 11 dalda adaylığı bulunuyor. Netflix’in Oscar’ı nasıl domine ettiği de bu adaylıklar karşısında kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Akademinin kararının ne olacağı ise şimdi hiç olmadığı kadar merak ediliyor. Bakalım çevrim içi yayın servisi adaylıklarda olduğu gibi ödüllerde de baskısını hissettirebilecek mi? 92. Akademi Ödülleri 10 Şubat‘ta açıklanacak.

Ocak 2020 Netflix Türkiye ajandası