reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Roma Oscar

Roma filminin Oscar adaylığıyla ateşlediği kriz

En İyi Film dalında Oscar adayı olan Roma, 91. Akademi Ödülleri’nde boy gösterecek. Bu kategoride yarışan ilk Netflix filmi olan yapım ilginç bir krizi ateşledi.

91. Akademi Ödülleri’nin adayları açıklamasıyla beraber Netflix, Roma ile ilk kez En İyi Film dalında yarışacağını müjdeledi. Çevrim içi yayın servisi için önemli bir ilke imza atan Roma, sinema sektöründe ise bir krizi tetiklemiş durumda. Amerika’daki sinema salonları AMC Theaters ve Regal Cinemas, her yıl olduğu gibi bu yıl da Oscar’da En İyi Film dalında aday olan filmleri gösterime sokmaya hazırlanıyor. Ancak her iki sinema salonu da Roma’yı göstermeyeceğini açıkladı. Roma’nın yine En İyi Film dalında yarışan The Favourite filmiyle beraber bu yıl en çok dalda aday olan film olduğunu da ekleyelim. Her iki filmin de 10 Oscar adaylığı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Roma yayınını engelleme kararının sebebi Netflix

Altın Palmiye Ödülleri’nde yaşanan Netflix krizini hatırlayanlar bu kararın alınmasına şaşırmayacaktır muhtemelen. Hatırlamayanlar için kısaca hatırlatalım; geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali ve Netflix arasında yaşanan bu gerginlikte 2018’den itibaren çevrim içi platformun Altın Palmiye için yarışamayacağ belirtilmişti. Sebep olarak ise Fransızların film yasası gösterilmişti. Bu yasaya göre filmlerin sinema gösterimi ile çevrim içi platformlarda yayınlanması arasında 36 ay bulunması gerekiyor.

AMC ve Regal de aynı değil ancak çok benzer sebepler yüzünden Roma gösterimi yapmayı reddediyor. Her iki salon da klasik sinema gösterimine sahip ve 90 günlük vizyon süresince sinemada kalmış filmleri göstereceğini açıkladı. Platformun yapısı gereği Netflix’in ise böyle bir gösterim yapması mümkün değil. Geçmişte de açıkladıkları gibi çevrim içi servis hem sinema hem de kendi platformu içinde aynı anda gösterim yapmakta bir sakınca görmüyor. Ancak kendi platformuna koymadan uzun bir süre önce sinema salonlarında gösterme fikrine en azından şimdilik sıcak bakmıyor. Roma Türkiye’de hem Netflix’te hem de sinema salonlarında gösterimde.

İlgili video

Filmin fragmanı