reklamı kapat

POPÜLER

Black Panther

Black Panther’dan süper kahraman filmleri için bir ilk

Akademi Ödülleri bu yıl bir ilke imza atıyor. En İyi Film kategorisinde aday olan Black Panther, Oscar alan ilk süper kahraman filmi olma yolunda.

Söz konusu Akadami Ödülleri olduğunda bir süper kahraman filminin Oscar alıp almamaya uygun olmasının tartışması aslında Black Panther filminden de öncesine dayanıyor. Özellikle Christopher Nolan’ın The Dark Knight filminin En İyi Film kategorisinde asıl adaylığa alınmamış olmasının tartışmaları bugün dahi yapılıyor. Akademi’ye yapılan eleştirilerin peşi sıra gelen büyük baskı ile beraber 5 adaydan 10 adaya çıkarılan En İyi Film kategorisi ise bugün ilk kez bir süper kahraman filmini ağırlıyor. 2018’in gişede en çok kazandıran ikinci yapımı, bir süper kahraman orijin hikayesi olarak ise en çok para getiren yapım olan Black Panther, sadece 2018’in en popüler filmlerinden biri olmakla kalmıyor; 91. Akademi Ödülleri için yarışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tarih yazabilir

Black Panther’in bu ödülü alması durumunda ise, Oscar tarihinde ilk kez çizgi roman uyarlaması bir süper kahraman filmi En İyi Film ödülünü almış olacak. Ancak Black Panther’in işinin kolay olduğunu söylemek pek mümkün değil. En İyi Film kategorisinde bu yıl BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, The Favourite, Green Book, Roma, A Star Is Born ve Vice yer alıyor. Arada favori gösterilen çok iddialı yapımlar bulunuyor. Ödül açıklandığında bu yılki Black Panther adaylık gösterimi biraz sembolik kalabilir anlayacağınız. Ancak tabii Akademi Ödülleri’nde bizi bekleyen sürprizlerin de her zaman olduğunu belirtelim. Black Panther, En İyi Film kategorisi dışında 6 kategoride daha Oscar savaşı verecek. Kazananlar ise 24 Şubat‘ta açıklanacak.

İlgili video

Filmin fragmanı