reklamı kapat

POPÜLER

Avengers: Infinity War

Gişe hasılatına göre 2018’de en çok para kazandıran 10 film

Kalabalık bir sinema ajandasına sahip olan 2018’i kapatırken, gişe macerasında yıla damga vuran 10 filmi bir araya getirdik.

Avengers: Infinity War filminden Fantastik Canavalar 2’ye kadar bu yıl merak edilen sayısız yapım vizyondaki yerini aldı. Ancak ne yazık ki hepsi gişede büyük başarılara imza atamadı. Bu yıl 1 milyar dolarlık gişe sınırını geçen 4 filmi geride bırakırken, 2 milyar doların üstünde gelir elde eden tek bir yapım bulunuyor. Bunun dışında genel olarak baktığımızda listede süper kahraman filmlerinin baskınlığını görüyoruz. Yıl içinde çeşitli yönetmenlerin hoşnutsuzluğunu belirttiği “süper kahraman film fazlalığı” söz konusu gişe hasılatı olduğunda ise yapımların yüzünü güldürmüş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Box Office Mojo’nun yayınladığı 2018 dünya genelinde elde edilen gelirler listesindeki filmleri, elde ettikleri gişe hasılatlarıyla bir araya getirdik.

Avengers: Infinity War

Hasılat: 2,04 milyar dolar
Bu yılın gişede esip gürleyen ve süper kahraman filmleri arasında aşılması güç bir hasılata imza atan ismi Avengers: Infinity War oluyor. Aynı zamanda 2018’in en çok konuşulan yapımları arasında yer alan film, Avengers: Endgame vizyona girene kadar da en çok hasılat elde eden süper kahraman filmi olmaya aday gibi görünüyor. 2 milyarı aşan gişesi ile tüm zamanların en çok izlenen 4. filminin Avengers: Infinity War olduğunu da belirtelim.

Black Panther

Hasılat: 1,34 milyar dolar
Siyahi bir süper kahramanı başrole oturtan Black Panther 1,3 milyar dolarla listede ikinci sırada yer alsa da tüm zamanların en çok kazandıran orijin filmi olduğunu belirtelim. Marvel yapımları arasında en çok gelir elde eden filmler listesine dahil olan kahramanımız, gişede ortalığı toza dumana boğmuş gibi görünüyor.

Jurassic World: Fallen Kingdom

Hasılat: 1,30 milyar dolar
Çok iyi yorumlar almasa da 1 milyar doların üzerinde gişesiyle üçüncü sırada yer alan Jurassic World: Fallen Kingdom aynı zamanda bu listede Chris Pratt’in yer aldığı ikinci yapım. 2018’i hayli dolu geçiren yıldız oyuncunun filmleri gişede de yüzünü güldürmüş gibi görünüyor. Dinozorlar ve Jurassic Park denildiğinde ise başarılı gişe neredeyse kaçınılmaz gibi şu noktada…

Incredibles 2

Hasılat: 1,24 milyar dolar
Türkiye’de 2005’te İnanılmaz Aile ismiyle vizyona giren Incredibles, yıllar sonra gelen ikinci filmi ile 1 milyar dolar sınırını aşıyor. En sevilen süper kahraman ailelerinden olan Incredibles, ikinci filmde de eğlenceli bir macerayı izleyicilerle buluşturmayı başarıyor.

Venom

Hasılat: 850 milyon dolar
İkinci filminin yolda olduğunu öğrendiğimiz Venom, Black Panther’den sonra en çok gelir elde eden ikinci orijin film olmayı başarıyor. Yaklaşık 110 milyon dolarlık bütçesi olan bir film için elde ettiği gelir ise inanılmaz boyutlarda. Sony’nin ikinci film kararı almasına şaşmamalı… Başrolünü Tom Hardy’nin üstlendiği film kendi evrenini dahi oluşturabilecek güçte gibi görünüyor.

Mission: Impossible – Fallout

Hasılat: 791 milyon dolar
Tüm o süper kahraman filmleri arasında Görevimiz Tehlike filmi kendine yer bulmayı başarıyor. Tom Cruise ile Henry Cavill’i buluşturan yeni film, izleyicileri yapımı izlemeye gidecek kadar meraklandırmış gibi görünüyor.

Deadpool 2

Hasılat: 734 milyon dolar
İlk filmin aldığı onca olumlu tepki ve gişe başarısının ardından Deadpool 2’nin gelmesi kaçınılmazdı. Ryan Reynolds’ın Deadpool rolüyle herkesi mest ettiği yapım ikinci filmiyle de en çok kazandıran filmler listesinde kendine yer bulmayı başardı. Marvel’ın Fox’u satın alması ışığında kahramanımız için işler nasıl ilerleyecek hepimiz göreceğiz.

Ant-Man and the Wasp

Hasılat: 622 milyon dolar
Listede yer almasına bir parça şaşırdığımız Ant-Man and the Wasp bu yılın en çok izlenen filmlerinden biri olmayı başarmış durumda. Ama açıkcası film bu başarısını biraz da Avengers: Infinity War filmine borçlu. Infinity War sonrası vizyona giren filmde hayranlar Avenger Endgame ipucu bulmak için fazla hevesliydi. Filmin kendisinde olmasa da ek sahnesinde büyük bir ipucu aldığımızı söyleyebiliriz.

Bohemian Rhapsody

Hasılat: 597 milyon dolar
Yılın en çok tartışılan yapımlarından olan Bohemian Rhapsody, Freddie Mercury ve Queen’i anlatan bir biyografik film. Rami Malek’in muhteşem Mercury performansını seyredebileceğiniz filmin büyük ilgi görmesi şaşırtıcı değil. Ancak özellikle Queen ve Mercury hayranlarından büyük eleştiriler aldığını da eklemeden geçmeyelim.

Ready Player One

Hasılat: 582 milyon dolar
Listeyi aynı isimli kitaptan uyarlama olan Ready Player One ile kapatıyoruz. Oldukça heyecan verici yapım fütüristik bir gelecekte geçiyordu. Yapay zeka teknolojisinin sınıf attığı gelecekte karakterimiz herkesin dahil olduğu bir oyuna girerek o dünyayı kurtarmaya çalışıyordu. Kitabın Başlat isimli Türkçe çevirisi olduğunu da belirtelim.

Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.