reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame önderliğinde 2019'un en çok kazandıran filmleri

Yılın ilk yarısı tamamlandı; gişe hasılatına göre 2019’da en çok para kazandıran 10 film

Avengers Endgame filminin gişenin temellerini sarstığı temmuz ayı da tamamlanırken gişenin durumuna bir göz atma vakti geldi.

Rekor üstüne rekor kıran Avengers Endgame filminin tüm zamanların en yüksek gişesini elde etmesinin ardından, yılı yarılamışken diğer filmler ne alemde merak ettik. Bu yıl öne çıkan yapımlarda bir kez daha Disney’in baskısı hissediliyor. Hatta öyle ki, Disney, 2019’da dünya çapında 7,67 milyar dolar gişe kazancı elde etmiş durumda! Bu da stüdyonun bir yıl içindeki en yüksek kazancı anlamına geliyor. Daha yılın yarısında olduğumuzu bir kez daha hatırlatalım! Bu kazancın büyük bir kısmı 2,793 milyar dolarlık gişesiyle Avengers Endgame filmine ait elbette. Peki yılın ilk yarısında gişe yarışlarında ilk 10’a giren diğer filmler hangisi?

10) Alita: Battle Angel

Gişe: 404 milyon dolar
Alita aslında 2019’da vizyona girmeyecekti. Film Aralık 2018’de izleyicilerle buluşacaktı. Ancak ertelemeler yeniden düzenlemeler derken film Şubat 2019’da vizyondaki yerini aldı. James Cameron’ın yapımcılığını üstlendiği film beğeni kazanırken finalin de ucunu açık bırakarak devam filmine göz kırptı.

9) Pokemon Detective Pikachu

Gişe: 430 milyon dolar
Warner Bros. stüdyolarının ilk 10’a sokabildiği tek filmi Pokemon Detective Pikachu, aynı oyun serisini temel alarak ortaya biraz daha değiştirilmiş bir hikaye çıkarmıştı. Hiper realistik Pokemonlarla karşımıza çıkan seri eğlenceli ve yer yer duygusal bir maceraya imza attı. Pikachu’yu seslendiren Ryan Reynolds’ın performansı da övgülere boğuldu. Film 10 Mayıs’ta vizyona girmişti. Şimdiye kadar izlemediyseniz mutlaka göz atın deriz!

8) How to Train Your Dragon: The Hidden World

Gişe: 519 milyon dolar
How to Train Your Dragon 2’nin devamı olan film bu yılın öne çıkan yapımları arasındaydı. Fazlasıyla sevilen serinin yeni filmi yapımcıları üzmedi. Hayranların akınına uğrayan film 22 Şubat’ta vizyondaki yerini almıştı.

7) The Wandering Earth

Gişe: 699 milyon dolar
The Wandering Earth gişesiyle şaşırtan yapımlardan. Çünkü Çin yapımı bu film globaldeki sinema salonlarında kendine neredeyse hiç yer bulmadı. Bir elin parmağını geçmeyecek salonda yer alan filme ise Çin pazarında ilgi büyüktü. Filmin elde ettiği gişe Çin pazarının önemini bir kez daha vurguluyor. Film globalde de geniş çaplı bir gösterime girseydi belki Avengers Endgame sonrası ilk beşte kendine yer bulabilirdi. Bu filmle ilgili detayları buradaki haberimizden okuyabilirsiniz. Filmi izlemek içinse büyük araştırmalar yapmanıza gerek yok. Zira Netflix Türkiye kütüphanesinde yer alıyor.

6) Toy Story 4

Gişe: 919 milyon dolar
Toy Story 4’ün gişe başarısına kimse şaşırmamıştır diye düşünüyoruz. Üçüncü filmden sonra 9 yıllık dev bir ara veren yapımı büyük-küçük her yaştan sinema sever heyecanla bekliyordu. 21 Haziran’da vizyona giren film, bir kez daha macera, eğlence ve duygusal anları en başarılı şekilde izleyicilere sunuyor. Üstelik filmde Keanu Reeves de sesiyle yer alıyor!

5) The Lion King

Gişe: 968 milyon dolar
Bu yılın en iddialı yapımlarından biri Aslan Kral. Film kısa sürede 1 milyar dolar sınırına dayandı. 19 Temmuz’da vizyona giren yapım daha vizyon macerasının başında sayılır üstelik. Disney’in ikonik hikayesini hiper realistik halde bir kez daha sunan yapım sizi yer yer gülümsetirken yer yer duygulandıracak. Gişe otoriterleri ise Aslan Kral’ın gişesiyle ilgili hayli iddialı. Yapımın yıl tamamlandığında, Avengers Endgame sonrası 2019’un en çok para kazandıran ikinci filmi olması bekleniyor.

4) Aladdin

Gişe: 1 milyar 10 milyon dolar
Bir başka başarılı Disney yapımı da Aladdin. Will Smith’in Cin rolünü üstlendiği film vizyon öncesi yayınladığı fragman ve görsellerle hayli eleştirilmişti. Ancak 24 Mayıs’ta vizyona giren yapım gişede başarıyı yakalamış gibi görünüyor.

3) Spider-Man Far From Home

Gişe: 1 milyar 37 milyon dolar
Avengers Endgame önderliğindeki listenin ilk üç filmi de Marvel Sinematik Evreni’nden. 2 Temmuz’da vizyona giren Spider-Man Far From Home, kahramanımızı New York sokaklarından alıp Avrupa gezisine çıkarmıştı. Mysterio’yu tanıştıran film heyecan verici senaryosuyla da beğeni kazanmıştı.

2) Captain Marvel

Gişe: 1 milyar 128 milyon dolar
Avengers Endgame öncesi vizyondaki yerini alan Captain Marvel, geçmişe odaklanan bir yapımdı. 8 Mart’ta vizyona giren film, Carol Danvers’ın Captain Marvel’a dönüşme hikayesini anlatmanın yanı sıra Nick Fury ile tanışma ve Avengers’ın temellerinin nasıl atıldığı konusundaki soru işaretlerini de cevaplıyordu. Bir de elbette filmi Avengers Endgame filmine bağlayan ek sahne vardı…

1) Avengers Endgame

Gişe: 2 milyar 793 milyon dolar
26 Nisan’da vizyona giren Avengers Endgame, sadece 2019’un değil tüm zamanların en çok gişe getiren filmi oldu! Yakın zamanda herhangi bir filmin gişede Endgame’i geçmesi de beklenmiyor. Doğal olarak bu yılın da birincisi erkenden kendini ilan etmiş durumda. Marvel Sinematik Evreni’nde bir dönemi kapatan film, tüm kahramanları buluşturarak Thanos’a karşı son bir mücadeleyi resmetmişti. Duygusal finalle beraber pek çok kahramana da veda etmiştik tabii…

2019’un sonlarına doğru listede bazı isimler yer değiştirebilir, yeni isimler ise kendine bu listede yer bulabilir. Yılın devamında vizyona girmek için bekleyen 9. Quentin Tarantino filmi Once Upon a Time in Hollywood ve Stephen King’in ikonik romanından uyarlama It 2 gibi gişede iddialı başka filmler de bulunuyor. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.