reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame liderliğinde gişe hasılatına göre 2019'un en çok kazandıran 10 filmi

Gişe hasılatına göre 2019’da en çok para kazandıran 10 film

2019’u tamamlarken gişe hasılatıyla yıla damga vuran filmler de belli oldu. Avengers: Endgame liderliğinde Disney yıla adını yazdırıyor.

Avengers: Endgame, daha yılı ortalamadan 2 milyarı aşan gişesiyle sadece 2019’a değil tüm zamanların gişe kazancı listesine de büyük bir darbe indirdi. Ancak bu yıl konuşulmaya değer başka yapımlar da bulunuyor. Temmuz ayı tamamlandığında yılın ilk yarısı için hazırladığımız bu listede; yılın sonunda bazı değişiklikler bulunuyor. Yılın ortasında listede yer alan bazı isimler liste dışına itilirken, bazı isimler de basamakları yavaş yavaş tırmanmış. Listeyi ise aşağı yukarı tahmin edebileceğinizi söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019’un en başarılı ismi ise şüphesiz Disney. Disney çatısı altındaki yapımlar adeta sinema sektörünü domine ediyor. Gelin bu yıl hangi film ne kadar kazandırmış beraber bakalım.

10) Ne Zha

Gişe: 700 milyon 547 bin dolar
Listenin 10. sırasında Çin yapımı Ne Zha bulunuyor. Temmuz ayında listemizde yer alan bir diğer Çin yapımı filmi The Wandering Earth’ü 11. sıraya iten bu yapım bir animasyon. Şeytan insanlığı tehdit ederken Kral Zhou ve imparatorluğun yardımına doğaüstü bir başka güç koşuyor.

9) Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Gişe: 758 milyon 910 bin dolar
Hızlı ve Öfkeli serisi söz konusu gişe olduğunda hiç üzmeyen yapımlardan. Serinin yan filmlerinden Hobbs & Shaw, 1 milyar dolar sınırını aşamasa da 2019’un en çok kazandıran filmlerinden olmayı başarıyor. Yapım, Hobbs ve Shaw’ın yollarını kesiştirirken; ikili hem birbirlerini tanıyor hem de mücadelede omuz omuza çarpışıyor.

8) Frozen II

Gişe: 1 milyar 33 milyon dolar
22 Kasım’da vizyona giren Frozen II de yine listenin şaşırtıcı olmayan yapımlarından. Serinin ikinci filmi heyecanla beklenenler listesinde en üst sıralardaydı. Zaten kısa sürede de 1 milyar barajını aştı. Elsa ve Anna’nın yeni bir maceraya atıldığı yapımda Elsa artık güçlerine yeni bir boyut katarken yeni karakterler de hikayeyi zenginleştiriyor.

7) Aladdin

Gişe: 1 milyar 50 milyon dolar
Disney’in klasik hikayelerinden Aladdin de bu yıl beyaz perdeye yansıyanlar arasındaydı. Övgüler toplayan yapım 1 milyar dolar barajını da kolayca aştı. Aladdin ve Jasmine’in tanıdık hikayesine Cin rolünde ise Will Smith eşlik etti.

6) Joker

Gişe: 1 milyar 60 milyon dolar
4 Ekim’de vizyondaki yerini alan Joker kısa sürede izleyicilerin yoğun ilgisi ve beğenisine maruz kalan yapımlardan. DC Sinematik Evreni’nden bağımsız bir şekilde işlenen filmde Arthur Fleck’in Joker dönüşümünü izliyoruz. Oldukça etkileyici olan yapım DC filmleri içinde en başarılardan biri aynı zamanda.

5) Toy Story 4

Gişe: 1 milyar 73 milyon
9 yıllık dev bir aranın ardından vizyondaki yerini alan Toy Story 4, gişede Disney hakimiyetini ilan edenlerden. 21 Haziran’da vizyona giren yapım bir kez daha hem eğlenceli, hem duygusal bir maceranın kapılarını aralıyor. Filmde küçük bir rolde de rolsa Keanu Reeves de yer alıyor.

4) Captain Marvel

Gişe: 1 milyar 128 milyon dolar
Avengers: Endgame öncesi vizyondaki yerini alan Captain Marvel, Marvel Sinematik Evreni’nin ilk kadın başrollü filmi unvanını taşıyor. Karakterin Avengers: Endgame filmine katabileceklerini öğrenmek adına hayranların merakını gideren yapım Carol Danvers’ın Captain Marvel’a dönüşüm hikayesini anlatıyor.

3) Spider-Man Far From Home

Gişe: 1 milyar 131 milyon dolar
Spider-Man’i New York’un dışına çıkaran Spider-Man Far From Home, Mysterio ile şaşırtıcı ve keyifli bir hikaye anlatıyor. Marvel’ın en sevilen kahramanlarındna olan Spider-Man’in gişe başarısı da elbette kaçınılmaz oluyor. Her ne kadar sonrasında Sony ve Disney arasında anlaşmazlıklar yaşansa da olayların 2019’un sonuna doğru tatlıya bağlandığını da hatırlatlaım.

2) The Lion King

Gişe: 1 milyar 656 milyon dolar
19 Temmuz’da vizyona giren ve bizim de temmuz sonunda hazırladığımız listede 6 sıraya kadar yükselebilen Aslan Kral 2019’u ikinci sırada tamamlıyor. Bu açıdan gişe analistlerinin tahminlerini de doğru çıkarıyor. Film yayınlanmadan önce yapılan tahminler The Lion King’in 2019’da gişede Avengers Endgame filmine en çok yaklaşabilecek yapım olduğunu işaret ediyordu. 90’larda çocuk olanları geçmişe götürecek bu duygusal macera, yılın en başarılı ikinci ismi oluyor.

1) Avengers: Endgame

Gişe: 2 milyar 797 milyon dolar
Ve elbette Avengers: Endgame. Daha yılın ortasında liderliğini ilan eden film Infinity Saga’ya nokta koyarak hayranlar için Marvel Sinematik Evreni’nin önemli bir kısmına veda ederek hikayede yeni bir sayfa açıyor. Hayranların tekrar tekrar izlediği yapım sadece 2019’un değil tüm zamanların en çok para kazandıran filmi oluyor.

2019 için yayınlanan listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.