reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Roma Oscar adayı

Netflix filmi Roma’dan ilklere imza atan başarı

Alfonso Cuarón imzası taşıyan Netflix filmi Roma, çevrim içi yayın servisi için bir ilki gerçekleştiriyor. 91. Akademi Ödülleri’nde Roma, En İyi Film dalında Oscar almak için yarışacak.

91. Akademi Ödülleri için adaylıkların açıklanmasıyla beraber En İyi Film dalında aday olan Roma, Netflix tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. 10 dalda aday gösterilen Roma’nın En İyi Film dalındaki adaylığı ile ilk kez bir Netflix filmi bu kategoride yarışıyor. En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Sinematografi gibi iddialı dallarda da filmin adaylığı bulunuyor. Netflix’in geçmişteki Oscar macerası ise beş yıl önce En İyi Belgesel dalında aday olan The Square ile başlamıştı. Daha önce En İyi Film dalında hiçbir filmi aday olamayan Netflix’in en yakın başarısı ise geçtiğimiz yıl dört dalda aday gösterilen Mudbound filmiydi. Dee Rees tarafından yönetilen film En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalı da olmak üzere 4 dalda aday gösterilmişti.

Oscar ödüllü yönetmen ve yazar olan Alfonso Cuarón iddialı filmi Roma’nın konusu ise izleyicilerle Cuarón arasında kişisel bir bağ kuruyor. Açıklanan resmi özet şu şekilde: “Film Meksiko’nun orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu (Yalitza Aparicio) konu alıyor. Kendisini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğindeki filmde Cuarón, kendi çocukluğunu anımsayarak 1970’lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal bir portresini çiziyor.” Filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En İyi Film dalıyla gelen ilkler

91. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dalı bu yıl birden fazla “ilke” imza atıyor. Netflix’in ilk kez yarıştığı kategoride Black Panther da yer alıyor. İlk kez bir süper kahraman filminin En İyi Film kategorisinde aday çıktığı bu süreçte ikilinin iddialı diğer rakipleri ise BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, The Favourite, Green Book, A Star Is Born ve Vice. 24 Şubat’ta açıklanacak sonuçlara göre Akademi’den çıkacak olan karar merakla bekleniyor.

İlgili video

Filmin fragmanı