reklamı kapat

POPÜLER

samsung

Samsung’dan dünyanın ilk 15,6 inçlik UHD OLED paneli

Samsung Display’in teknoloji dünyasına güzel bir haberi var. Şirket en son OLED ekranını görücüye çıkardı.

15,6 inçlik Ultra HD ekran, Samsung’un söylediğine göre dizüstü bilgisayar pazarı için bir ilk niteliğinde.  Akıllı telefonlarda ve tabletlerden alışık olduğumuz OLED teknolojisi çok daha canlı renkler ve derin siyahlar sunuyor. Monitör DisplayHDR Gerçek Siyah özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu, önceki HDR standartlarından yüz kat daha zengin siyah renkler ve neredeyse insan gözünün seviyesine kadar yüksek kontrast içeriyor. LCD panellere kıyasla yeni Samsung monitör, 1.7x daha yüksek renk hacmi sunuyor. Bu durum güneş ışığı altında daha iyi bir görülebilirlik anlamına geliyor.

Tüm OLED ekranlarında olduğu gibi aydınlatma da piksellerin içine yerleştirilmiş durumda. Samsung Display, panelin 0.0005 nit veya 600 nit kadar parlak olabileceğini belirtiyor. Şirket dinamik kontrast oranının ise 120.000: 1 olduğunu söylüyor.

Monitör bununla birlikte DCI-P3 renk standardını da destekliyor. Samsung 15,6 inçlik ekranda göz yorgunluğunu olumlu yönde etkileyebilecek “önemli ölçüde daha az mavi dalga boyları” olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

15,6 inçlik ekranın üretimi ne zaman başlıyor?

Şirket, 15.6 inçlik bu yeni OLED ekranı hangi şirketlerin tercih ettiğini ise belirtmiyor. Panelin seri üretimi önümüzdeki ayın ortasında başlayacak.

İlginizi Çekebilir

Samsung’un CES 2019’da tanıttığı yeni monitörü