reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

netflix

Netflix’ten Altın Palmiye haksızlığına protesto hazırlığı

Cannes Film Festivali ve Netflix arasındaki gerginliğe popüler çevrim içi yayın servisi protestoyla cevap verecek gibi görünüyor.

Öncelikle kısaca olayları hatırlamak gerekirse Netflix ve Cannes Film Festivali arasındaki anlaşmazlık mart sonunda festivalin popüler çevrim içi yayın servisinin yarışa katılamayacağını açıklamasıyla son buldu sanmıştık. Festivalin en prestijli ve büyük ödülü olan Altın Palmiye için yarışamayacağı belirtilen çevrim içi yayın servisinin filmlerinin festivalde gösterilebileceği kaydedilmişti. Altın Palmiye’den men edilmesi ise Netflix’in hiç hoşuna gitmedi elbette…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Kanuna uymuyor”

Bu gerilimin esas sebebiyse Fransızların film yasası. Söz konusu yasaya göre filmlerin sinema gösterimi ile çevrim içi platformlarda yayınlanması arasında 36 ay bulunması gerekiyor. Takdir edersiniz ki popüler çevrim içi yayın platformu için böyle bir durum söz konusu olamaz. Bu anlaşmazlığın ardından bu sene yarışamayacağı açıklanan platform da Cannes’ı tamamen gözden çıkarmaya karar vermiş gibi görünüyor. THR‘nin özel haberine göre yayın servisi işleri daha da dramatikleştirerek filmlerini festivalden çekmekle tehdit ediyor. Platformun bu yıl Cannes’da gösterilmek üzere 5 filminin kabul edildiği biliniyor. Netflix konuyla ilgili resmi bir açıklamada ise bulunmadı.

Öte yandan platformun bir önceki festival tecrübesi de hayli tatsızdı. Jüri başkanı Pedro Almodóvar açık bir şekilde sinemada gösterime girmeyen herhangi bir filmin Altın Palmiye almaması gerektiğini belirtmişti. Çevrim içi yayın konusunda giderek artan popülerliği ile iddialı işler ortaya koyan Netflix’in bu savaştan galip çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Ancak platform sınırlarını zorlayarak yeni yapımlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Firmanın 2018’de yayınlanacak orijinal yapımları için 8 milyar doları gözden çıkardığı biliniyor.