reklamı kapat

POPÜLER

netflix

Netflix’e Altın Palmiye yasağı

Cannes Film Festivali ve Netflix arasında süregelen gerginlik bir yasakla son buldu. Popüler çevrim içi yayın servisinin yapımlarının festivalde yarışamayacağı kesinleşti.

Geçtiğimiz yıl Netflix, Cannes Film Festivali’ne Bong Joon-ho’nun Okja’sı ve Noah Baumbach’un The Meyerowitz Stories’i olmak üzere iki yapımıyla katılmış ve Fransız film yapımcıları tarafından çok ağır bir protestoya maruz kalmıştı. Zira Fransa’da yer alan medya düzenlemeleri sebebiyle sinemalarda gösterime girmeyen bu yapımların Cannes’ta yer alamaması gerekiyordu. Hatta sinemada gösterim yeterli olmuyor belirli bir süre de sinemalarda kalması gerekiyor. Yani bir haftalık gösterim de Fransızları ikna edemiyor. Yasalarla korunan bu kural sonrası Cannes Film Festivali de farklı bir önlem almak zorunda kalmış gibi görünüyor. Çünkü Netflix’in filmlerini önce sinemalarda sonra da kendi platformunda yayınlama gibi bir planı yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yarışmaya katılamaz

THR‘a yapılan açıklamaya göre çevrim içi yayın servisinin söz konusu politikası değişmediği müddetçe bu yıldan itibaren Cannes Film Festivali’nde ödül alamayacağı açıklandı. Festivalin en prestijli ve büyük ödülü olan Altın Palmiye için yarışamayacağı belirtilen çevrim içi yayın servisinin filmlerini festivale dahil etmesinde ise bir sıkıntı olmadığı belirtildi. Oscar ödüllü Netflix’in Cannes’tan bu şekilde men edilmesi ise bazı kesimler tarafından film festivalinin “gelenekselci düşünce tarzının” eleştirilmesine sebep oldu. Öte yandan bu kararı destekleyen ve bu şekilde olmasını doğru bulan hatrı sayılır bir kitle de bulunuyor.